› inwestycje drogowe
08:51 / 07.06.2016

Unia Europejska nie dołoży się do budowy kanału na Mierzei Wiślanej

Unia Europejska nie dołoży się do budowy kanału na Mierzei Wiślanej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapewnia, że przekop Mierzei Wiślanej zostanie sfinansowany wyłącznie ze środków budżetu państwa. Według informacji resortu, uzyskanie pomocy finansowej od Unii Europejskiej w ogóle nie wchodziło w grę.

O tym, że Unia Europejska nie chciała współfinansować budowy kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej, poinformowali przedstawiciele warmińsko–mazurskiego Prawa i Sprawiedliwości. Politycy powoływali się na wypowiedź wiceministra Jerzego Szmita. Jak się jednak okazuje, na taką pomoc nie było nawet co liczyć.

Kanał nie jest wpisany w żaden z trzech Korytarzy Europejskich Transportowych przebiegających przez Polskę, w związku z tym, nie było szans na dofinansowanie z funduszy unijnych dedykowanych na te korytarze – poinformowała Onet Urszula Pasieczna z Biura Prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Dodała, że program budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną został przyjęty przez rząd, tym samym zostało zabezpieczone finansowanie na jego realizację. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 880 mln zł.

Inwestycja będzie w całości sfinansowana z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa – wyjaśniła Pasieczna

Przypomnijmy, inwestycja ma zostać zakończona do końca 2022 roku. Prace mają obejmować budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wraz z infrastrukturą towarzyszącą, budowę toru wodnego od Zatoki Elbląskiej do wybranej lokalizacji kanału oraz modernizację wejścia do Portu Elbląg na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie.

Zrównoważony rozwój Elbląga i regionu Zalewu Wiślanego wymaga rozwiązania sprawy dostępności do Bałtyku zarówno portu Elbląg, jak i całego akwenu – podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Brak swobodnego połączenia akwenu z Morzem Bałtyckim, które w całości podlegałoby polskiej jurysdykcji, stanowi zasadniczy czynnik ograniczający możliwość rozwoju na obszarze gmin sąsiadujących bezpośrednio lub pośrednio z Zalewem Wiślanym

 

Źródło: onet.pl

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%