Unikatowy zabytek przekazał elbląski Denar do muzeum w Kołobrzegu (+zdjęcia)
fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Kołobrzeskie muzeum wzbogaciło się o 600 kilogramowy eksponat z Elbląga, który przekazało Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Denar" z Elbląga. Zabytek, jak twierdzi dyrektor muzeum, jest unikatowy.
Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze "Denar" jest znane w Elblągu z wielu odnalezionych obiektów historycznych. Można je zobaczyć w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, przy ul. Mierosławskiego. Sława „Denara” dotarła aż do Kołobrzegu.
Specjaliści z branży powiadomili nas, że w Elblągu jest niemiecki schron przeciwodłamkowy typu Mannesmamm Metallschutzzelle RL 3-38/44 Klein, czyli niewielki obiekt wartowniczy. Nawiązaliśmy kontakt z Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga. Zdecydowali się nam przekazać ten zabytek
- wyjaśnia dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Podkreśla on, że ten obiekt wartowniczy to muzealny unikat.
Takich obiektów zachowało naprawdę niewiele. Ten wyprodukowano prawdopodobnie między 1939 a 1943 r. Jest to jeden z nielicznych, stalowych tzw. Einmannbunkrów, jakie przetrwały w naszym kraju. Wykonane są ze spawanych płyt stalowych grubości 10 mm, dlatego też trafiały na złom i wiele z nich nie dotrwało do naszych czasów
- przekonuje dyrektor Aleksander Ostasz.
Obiekt mimo swoich blisko 80 lat od wyprodukowania oraz śladów po udziale w walkach - przestrzelinach, jest w naprawdę bardzo dobrym stanie.
Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawczym „Denar” z Elbląga odnalazło pięć niemieckich schronów przeciwodłamkowych, w tym trzy z nich można oglądać na ul. Królewieckiej przed jednostką wojskową.
Odnaleźliśmy te obiekty na terenie elbląskich składów wojskowych. Wszystkie zostały oddane oficjalnie do naszej dyspozycji za zgodą konserwatora zabytków, Lasów Państwowych i Jednostki Wojskowej
- wyjaśnia Grzegorz Nowaczyk, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "DENAR".
Dwa stalowe schrony wartownicze stojące przed siedzibą Denaru (ul. Mierosławskiego) w sierpniu zostały zdigitalizowane przez Regionalną Pracownię Dygitalizacji w Elblągu. Właśnie jeden z nich został zainstalowany na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przewiezienie daru elbląskiego Denara do Kołobrzegu było możliwe dzięki pomocy przyjaciela muzeum, kołobrzeżanina Adama Molisa.