› poradnik
13:47 / 12.09.2019

Uniwersalne kominy systemowe – optymalne do każdego pieca

Uniwersalne kominy systemowe – optymalne do każdego pieca

Budowa komina wydaje się czymś nieskomplikowanym, a dzięki zastosowaniu kominów systemowych – właściwie tak jest. Dobierając optymalny komin, warto znać technologię, w jakiej będzie pracował piec centralnego ogrzewania. Dostępne są również rozwiązania uniwersalne.

Komin uniwersalny – co to właściwie znaczy?

Szukając właściwego komina do instalacji grzewczej, można spotkać się z określeniami, takimi jak system standardowy lub uniwersalny. Różnice pomiędzy nimi decydują o zastosowaniu danego komina systemowego do konkretnej technologii spalania i paliwa. Budowa kominów systemowych, zarówno uniwersalnych i standardowych jest bardzo zbliżona. W obu przypadkach szacht wykonany jest prefabrykowanych pustaków. Mogą być podzielone na szacht przewodu kominowego i wentylacyjny. O zastosowaniu komina systemowego w dużej mierze decyduje budowa przewodu odprowadzania spalin. W tzw. uniwersalnych kominach systemowych stosowany jest specjalny odskraplacz, który ułatwia odprowadzanie wilgoci osadzającej się w kominie. Dzięki temu elementowi kominy uniwersalne sprawdzają się praktycznie przy każdej technologii spalania.

Zastosowanie uniwersalnych kominów systemowych

Uniwersalne kominy można stosować do kominków z płaszczem wodnym i bez, do pieców CO z otwartą i zamkniętą komorą spalania, w tym do nowoczesnych pieców kondensacyjnych na gaz i olej opałowy. Budowa rozbudowanych instalacji centralnego ogrzewania, z wykorzystaniem więcej niż jednej komory spalania, np. pieca CO i kominka z płaszczem wodnym, także wymaga zastosowania jednego lub większej liczby uniwersalnych kominów systemowych. W zależności od technologii spalania, w kominach uniwersalnych stosuje się przewody odprowadzania spalin o różnej średnicy. W przypadku pieców kondensacyjnych na gaz i olej opałowy coraz częściej rekomendowane jest zastosowanie przewodów kominowych z rury kwasoodpornej.

Jak dobrać komin systemowy do pieca?

Aby wybrać właściwy komin systemowy do odprowadzania spalin z opalania domowej instalacji centralnego ogrzewania lub kominka, warto znać technologię spalania i rodzaj paliwa. Duże znaczenie mogą odgrywać też warunki, w jakich budowany będzie komin. Podczas modernizacji istniejących budynków często komin dobudowywany jest na zewnątrz. W takiej sytuacji jedynym właściwym rozwiązaniem są uniwersalne kominy systemowe. W przypadku kominków z płaszczem wodnym lub pieców CO z otwartą komorą spalania można zastosować ceramiczny przewód kominowy o właściwej średnicy. Z uwagi na produkty spalania, w piecach kondensacyjnych na gaz lub olej opałowy, lepszym rozwiązaniem może okazać się przewód kominowy z rury kwasoodpornej.

Więcej interesujących wskazówek na temat budowy kominów systemowych oraz dobrych praktyk w tym zakresie, można znaleźć na stronie https://www.systemykominowe.pl/

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%