Uprawnienia elektryczne. Kto może się ubiegać i do czego upoważniają?
Uprawnienia elektryczne SEP to dobry sposób na rozwój zawodowej kariery. Czemu warto je zdobyć? Jak wygląda proces ich przyznawania?
SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich, wbrew pozorom wydaje uprawnienia nie tylko dla elektryków. By móc legalnie pracować, wydanych przez nie uprawnień potrzebują również energetycy (ciepłownicy) i gazownicy. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się jednak uprawnienia elektryczne. Ich zdobycie otwiera drogę do zawodu, który oferuje wysokie wynagrodzenia, pewne zatrudnienie i perspektywę ciągłego rozwoju.
Z tych względów na wyrobienie elektrycznych uprawnień SEP co roku decyduje się wiele osób. Warto więc powiedzieć na ich temat więcej. W nowym artykule wyjaśniamy, kto może ubiegać się o ich przyznanie oraz jak wygląda ta droga. Omawiamy również przebieg przygotowujących do egzaminu szkoleń i zakres uprawnień otrzymywanych przez zdające go osoby.
Na czym polega szkolenie elektryczne SEP?
Kurs elektryczny przygotowuje do pracy w zawodzie elektryka. Podczas szkolenia poruszane są tematy związane z budową i eksploatacją sieci oraz instalacji elektrycznych. Po jego ukończeniu uczestnicy mogą przystąpić do egzaminu, po którego zdaniu otrzymują uprawnienia grupy G1. Zgodnie z polskimi przepisami, pozwalają one na legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną. Uprawnienia dotyczą sieci pracujących pod napięciem do 1 KV.
Kurs SEP Gdańsk może być organizowany przez podmioty posiadające certyfikat wydany przez stowarzyszenie. Czas jego trwania uzależniony jest przede wszystkim od poziomu zaawansowania oraz liczby użytkowników. Zazwyczaj szkolenie trwa od kilku do kilkunastu godzin. Dzieli się na dwie części – wykładową (służy przekazaniu wiedzy teoretycznej) oraz teoretyczną (ma na celu zaprezentowanie praktycznych umiejętności dotyczących obsługi instalacji).
Kto może otrzymać uprawnienia SEP?
By otrzymać uprawnienia SEP, uczestnik musi spełnić określone wymagania. Dotyczą one następujących aspektów:
- wieku: kandydat do otrzymania uprawnień SEP-owskich powinien mieć przynajmniej 18 lat;
- wykształcenia: należy posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe, chociaż wiele osób ma wykształcenie kierunkowe (np. elektryczne i energetyczne) zawodowe, średnie techniczne lub wyższe.
Jak widać, by otrzymać do egzaminu SEP nie trzeba legitymować się wykształceniem elektrycznym. Wiedza zdobyta w szkole znacznie ułatwi jednak przyswojenie prezentowanych podczas szkolenia informacji.
Kurs elektryczny SEP – stacjonarnie i online
Jeszcze kilka lat temu szkolenia SEP były organizowane przede wszystkim stacjonarnie. W czasie pandemii zauważalnie wzrosło jednak zainteresowanie formułą zdalną. Kurs SEP online, pomimo zniesienia ograniczeń zgromadzeń, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów. To wygodny sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy i przygotowanie się do egzaminu Stowarzyszenia Elektryków Polskich bez konieczności wychodzenia z domu. Jego zalety docenią np. osoby mieszkające w małych miejscowościach, które musiałyby dojechać na szkolenie do większego miasta.