› dzieci i rodzina
11:19 / 12.10.2012

Urlop macierzyński będzie trwał rok

Urlop macierzyński będzie trwał rok

fot. http://www.zdjecia.biz.pl

Dziś (12 października), Premier Donald Tusk, w trakcie tzw. drugiego expose, zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego do roku czasu. To dobra wiadomość dla matek, które pragną jak najdłużej cieszyć się maleństwem w domowym zaciszu.

Projekt wydłużenia urlopu macierzyńskiego do 12 miesięcy ma zostać przedstawiony Sejmowi i wejść w życie w 2013 roku. Wynagrodzenie za półroczny urlop ma być płatne w 100 procentach. Jeśli rodzice zdecydują się na roczny urlop macierzyński, to za kolejne 6 miesięcy wynagrodzenie wyniesie 80 procent pensji.
 
Jak jest teraz?
Od początku 2012 roku podstawowy urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, co oznacza, że został wydłużony w stosunku do roku ubiegłego o 4 tygodnie. Mamie bliźniąt przysługuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wymiar ten powiększa się o 2 tygodnie przy urodzeniu każdego kolejnego dziecka (aż do maksymalnie 37 tygodni).
 
Dla porównania w Szwecji urlop macierzyński trwa 16 miesięcy: (z możliwością skrócenia) 8 miesięcy dla Mamy i 8 miesięcy dla Taty. Co ciekawe, można wykorzystać go przez 8 lat od dnia urodzenia dziecka. 
 
Jedną z najbardziej absurdalnych w Polsce regulacji jest ta dotycząca matek wcześniaków: kobiety w ciąży rodzące przedwcześnie nie mają wydłużanego urlopu macierzyńskiego, w związku z czym niejednokrotnie podejmują zatrudnienie bezpośrednio po opuszczeniu szpitala.
3
0
oceń tekst 3 głosów 100%