› bieżące
12:16 / 03.12.2012

Uroczysta gala Konkursu Na Kalendarz Adwentowy - na Mikołajki w PWSZ

Uroczysta gala Konkursu Na Kalendarz Adwentowy -  na Mikołajki w PWSZ

W najbliższy czwartek (6 grudnia) o godzinie 17 w auli Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ, przy ulicy Czerniakowskiej 22, odbędzie się uroczysta gala Konkursu na Kalendarz Adwentowy.

Celem projektu była aktywizacja i integracja uczniów elbląskich szkół. Jego współorganizatorem był Instytut Pedagogiczno-Językowy PWSZ, a inicjatorką p. Małgorzata Rysicka – nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum nr 2.

Tradycja kalendarza adwentowego sięga XIX wieku. Niemiecki zwyczaj przyjął się również w okolicznych narodach, a coraz częściej spotykamy go w polskich domach. Jego idea jest prosta – 24 okienka kryjące słodkie niespodzianki pomagają  w odliczaniu dni od 1 grudnia do świąt Bożego Narodzenia. Umilają czas adwentu, a także skłaniają do refleksji, urzekając pięknym wykonaniem i różnorodnością form.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkól podstawowych, gimnazjów i liceów. Wpłynęło blisko 70 prac, spośród których jury, złożone ze studentów II i III roku filologii germańskiej PWSZ i członka honorowego – p. Róży Kańkowskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej, wybierze laureatów w trzech kategoriach wiekowych.

Galę poprowadzą studenci filologii germańskiej, a imprezę uświetnią specjalnie przygotowane prezentacje na temat zwyczajów adwentowych i bożonarodzeniowych krajów niemieckojęzycznych.

Serdecznie zapraszamy!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%