› bieżące
18:41 / 01.03.2013

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

fot. Konrad Kosacz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nowe święto w naszym kalendarzu. Obchodzimy je dopiero od 2011 roku. Najwłaściwszym miejscem do obchodzenia tego święta w naszym mieście jest Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy AK nieopodal Szkoły Muzycznej.

Uroczystość rozpoczęła się jak przystało na święto państwowe Hymnem Narodowym w wykonaniu Orkiestry Wojsk Lądowych z Elbląga. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Elbląga, posłowie i senatorowie z Ziemi Elbląskiej, przedstawiciele władz, kombatanci i przedstawiciele organizacji. Swoje oficjalne przemówienia wygłosili Jerzy Julian Szewczyński i wiceprezydent Elbląga Pan Tomasz Lewandowski.

Po oficjalnych wypowiedziach odbył się apel poległych zakończony salwą honorową. Jak zawsze całą uroczystość uświetniła swoją obecnością reprezentacja 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wśród składających wieńce znaleźli się: posłowie i senatorowie, delegacja radnych, delegacje: 16 PDZ, Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Korpusu Kombatantów, Związku Sybiraków, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, klubu radnych PiS z wiceprzewodniczącym Rady Jerzym Wilkiem, służb mundurowych, NSZZ Solidarności, EUH-E, szkolnego Koła Historycznego, przedstawiciele Solidarnej Polski, Elbląskiego Klubu Gazety Polskiej.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody 1 marca

28.02.2013

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ustanowione zostało przez Sejm w 2011 roku. W Elblągu uroczystości odbędą...

Zdjęcia ilość zdjęć 20