› bieżące
13:45 / 05.06.2017

Uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu (+ zdjęcia)

Uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj, 5 czerwca,  o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste otwarcie Wzgórza Widokowego im. Carla Pudora w Suchaczu. Inicjatorką wspaniałego pomysłu polegającego na zagospodarowaniu i udostępnieniu turystom tego miejsca jest sołtys Monika Jarkiewicz, reprezentująca sołectwo w Suchaczu. Wykonawcą inwestycji są Lasy Państwowe, reprezentowane przez Nadleśnictwo Elbląg. Oba podmioty będą sprawować pieczę nad tym miejscem, co zostało uwzględnione w podpisanej dzisiaj umowie.

Jak powiedział nam Jan Piotrowski z Naldeśnictwa Elbląg:

Prace trwały kilka miesięcy. W tym czasie powstały trzy tablice informacyjne, dwie wiatki pokryte strzechą z ławeczkami i stolikami oraz miejsce do palenia ogniska. Odsłonięty został piękny widok na Zalew Wiślany oraz na Mierzeję. Każdy, kto ma ochotę może tu przyjść i odpocząć.

Na uroczystości była obecna pomysłodawczyni - sołtys Monika Jarkiewicz, przedstawiciele Lasów Państwowych, m.in. nadleśniczy Mariusz Potoczny, specjalista służby leśnej Jan Piotrowski oraz lokalny leśnik Andrzej Niemiec, przedstawiciele administracji państwowej, w tym przewodniczący rady powiatu elbląskiego Ryszard Zagalski i burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz. W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele zarządu Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej - prezes Leszek Marcinkowski oraz wiceprezes ds. programowych Kamil Zimnicki. Przybyli członkowie rady sołeckiej: Hanna Rakoczy, Artur Koczorowski, Katarzyna Jastrzębska oraz Katarzyna Rogowska. Obecna była także mlodzież z Zespolu Szkół Gospodarczych - uczestnicy rajdu pieszego organizowanego przez Oddział Ziemi Elbląskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, którego jednym z organizatorów była Tamara Frączkowska, reprezentująca Elbląski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba (również obecna na uroczystości)

Punktualnie o godz. 10:00 sołtys Suchacza Monika Jarkiewicz oraz nadleśniczy Mariusz Potoczny (Nadleśnictwo Elblag) dokonali uroczystego otwarcia nowego punktu widokowego.

Moje starania trwały dwa lata i cieszę się, że doszliśmy do końca, i że dziś możemy podziwiać efekt. (...) Dzięki Nadleśnictwu Elbląg mamy tak piękne miejsce, które, mam nadzieję, będzie często odwiedzane   

– powiedziała sołtys Suchacza.

Mapa: openstreetmap.org

Co zobaczymy na miejscu? Nadleśnictwo zbudowało zadaszenia w formie tzw. grzybków - krytych strzechą, podobnych do Parasola znanego z Bażantarni. Można przeczytać informacje udostępnione dla turystów w formie tablic edukacyjnych. Dojście do punktu jest dobrze oznakowane. Rozpościera się z tego punktu wspaniały widok na Zalew Wiślany i część Suchacza. W oddali rozpościera się zarys Mierzei Wiślanej. 

Warto przypomnieć, że inwestycja jest historycznym nawiązaniem do przedwojennego punktu widokowego, jaki znajdował się w tym samym miejscu. "Zamkowe Wzgórze" jest kolejnym obiektem Lasów Państwowych dedykowanym miłośnikom przyrody i turystyki kwalifikowanej.

Skąd pomysł nazwania tego miejsca imieniem Carla Pudora? - zapytaliśmy Jana Piotrowskiego z Nadleśnictwa Elbląg.

Carl Pudor był pierwszym prezesem założonego w 1901 roku Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu i Okolicy. ma bardzo duże zasługi w promowaniu piękna krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej. Wytyczał tutaj szlaki, zakładał punkty widokowe, nazywał różne miejsca. W samym Suchaczu kupił Zameczek Nadzalewowy, gdzie otworzył restaurację z tarasem widokowym oraz hotelem. Obecnie znajduje się tutaj Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Kaprów. 

Warto dodać, że obecna nazwa Suchacz pochodzi od niemieckiej - Succase. Nazwa wzięła się prawdopodobnie od staropruskiego "sucks", oznaczającego rybę. Rozwój miejscowości nastąpił w XIX wieku. Wówczas zaczął rozwijać się przemysł ceramiczny, wybudowano szereg cegielni. Wynikało to z tego, że okolica była bogata w złoża gliny. Rozwój tej galęzi przemysłu miał jednak swoją drugą stronę - doprowadził bowiem do ogromnych przeobrażeń miejscowego krajobrazu. Powycinano las. Na ich miejscu pozakładano wyrobiska gliny. Pozbawione drzew tereny przekształocono m.in. w sady, przede wszystkim wiśniowe. W Suchaczu znajdowała się także niewielka przystań rybacka. Oprócz pozyskiwania ryb z Zalewu Wiślanego, zajmowano się hodowlą ryb w miejsocowych stawach.

Suchacz był też ważnym punktem na mapie turystycznej okolic Elbląga. W 1901 roku powstało Elbląskie Towarzysto Turystyczne, którego założycielem był Carl Pudor. Jego głównym celem było propagowanie turystyki i krajoznawstwa oraz organizowanie budowy infrastruktury turystycznej, z części której możemy korzystać także dzisiaj (np. Parasol i muszla koncertowa w Parku Leśnym Bażantarnia). Towarzystwo budowało i prowadziło schroniska turystyczne, w tym m.in. słynny hotel "Zameczek nad Zatoką" w Suchaczu, który pełnił rolę podmiejskiej siedziby Towarzystwa. Obiekt był nowocześnie wyposażony, posiadał własny wodociąg kanalizację i dwadzieścia pokoi gościnnych. Obok znajdowały się sady owocowe, cztery stawy z karpiami oraz tarasy widokowe. To z tego miejsca startowały dawne trasy turystyczne biegnące po Wysoczyźnie Elbląskiej. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Kaprów Polskich. Kilkadziesiąt metrów dalej, powyżej niej, znajduje się uroczyście otwarty dzisiaj (5 czerwca 2017 r.) punkt widokowy nazwany Wzgórzem Widokowym im. Carla Pudora - na cześć człowieka, który położył bardzo duże zasługi dla popularyzacji i rozwoju turystyki krajoznawczej w obszarze Wysoczyzny Elbląskiej.

Poniżej fotogaleria z wydarzenia.

Informację na temat historii Suchacza opracowano m.in. na podstawie danych z tablic informacyjnych przygotowanych przez Lasy Państwowe.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 46