› relacje
13:53 / 29.06.2019

Uroczystość nadania imienia Przedszkolu nr 3 w Elblągu (+ zdjęcia)

Uroczystość nadania imienia Przedszkolu nr 3 w Elblągu (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

Przedszkole NR 3 w Elblągu (przu ul. gen. Józefa Bema 26) jest jedną z najstarszych tego typu placówek w naszym mieście. Dwa lata temu obchodziło 70-lecie swojej działalności. W piątek zaś, 28 czerwca 2019 r., odbyła się tutaj kolejna uroczystość. Tego dnia akt nadania imienia Baśni i bajek polskich wręczył na ręce dyrektor Krystyny Cimoch przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, w tym elbląska pisarka Wioletta Piasecka, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki oraz dyrektor elbląskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie Małgorzata Adamowcz.

W uroczystej akademii wzięli udział również inspektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu Ewa Tomczyńska, konsultant ds. wychowania przedszkolnego Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu Alicja Guła, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu Elżbieta Lichacz oraz wicedyrektor tej placówki Agata Ciesielska. Nie zabrakło dzielnicowego Andrzeja Jaźwieca, który reprezentował Komendę Miejską Policji w Elblągu, jak również członków Rady Rodziców Przedszkola nr 3 w Elblągu: Teresy Murawskiej, Agnieszki Zimińskiej i Anny Araś. W sali przedszkolnej zgromadziło się również wiele dyrektorek szkół i przedszkoli z naszego miasta.

Imprezę prowadziły nauczycielki Przedszkola nr 3 Małgorzata Wiśniewska i Kornelia Dobies. Kilkukrotnie pokaz gry na skrzypcach dała Wiktoria Mostowy, uczennica szkoły muzycznej w Elblągu. Dziewczynka wykonała kołysanki „Był sobie król” oraz ,,Na Wojtusia z popielnika”. Dzieci z grupy V zatańczyły „Poloneza”, natomiast Kornelia Dobies zaprezentowała przed publicznością swoje wspaniałe możliwości wokalne.

Baśnie i bajki polskie to piękny dorobek literacki, który wpisuje się w 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz bogatą historię przedszkola, które w 2017 r. obchodziło 70- lecie swego istnienia. Chcemy uczcić ten czas. W ten sposób mamy okazję stworzyć nasz własny pomnik dla naszej Ojczyzny 

– poinformowa prowadząca uroczystość Kornelia Dobies.

Spotkaliśmy się na tej pięknej uroczystości w związku z nadaniem naszemu przedszkolu im. Baśni i bajek polskich. Uzasadnieniem wyboru jest fakt, że baśnie i bajki polskie, to najbliższe dziecku utwory literackie, które towarzyszą już od najmłodszych lat. Tam przechowywane są dziecięce marzenia, gdyż pod bajkowym parasolem zawsze jest bezpiecznie. W świecie baśni i bajek możemy mieć wielu przyjaciół, przeżyć wspaniałe przygody. Dlatego też ze świata bajki nie chce się powracać, ponieważ w bajce dzieją się tylko dobre rzeczy, które wzbogacają nas i czynią szlachetnymi.

– uzupełniła jej wypowiedź Małgorzata Wiśniewska.

Kornelia Dobies zacytowała słowa Stanisława Jachowicza, które - co podkreśliła - stanowią myśl przewodnią:

Piosenka przebrzmi,

 

poemat zachwyci,

 

wielka drama wzruszy namiętność,

 

Ale bajka nauczy,

 

Bajka w pamięci zostanie,

 

z pamięci przejdzie do serca,

 

z serca w życie praktyczne

 

i wyda owoc, owoc pożyteczny.

Gościem specjalnym uroczystej akademii była mieszkanka naszego miasta Wioletta Piasecka, autorka książek dla dzieci, wierszy, piosenek, biografii, scenariuszy teatralnych i słuchowisk radiowych. Pani Wioletta Piasecka zadebiutowała w 1999 roku zbiorem baśni Zaczarowana kraina bajek. Rok później nakładem wydawnictwa Skrzat ukazała się po raz pierwszy biografia Hansa Christiana Andersena W poszukiwaniu szczęścia, wznawiana później wielokrotnie. Napisała 28 książek, ponad 20 scenariuszy teatralnych oraz 50 piosenek dla dzieci. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Muzycznym Syrenka z Warszawy i Teatrem Zielony Melonik z Rzeszowa, a także z Polskim Radiem Lublin, dla którego pisze słuchowiska radiowe. Od 2017 r. związana jest z Wydawnictwem NIKO. W 2018 roku książka Ignaś o Ignacym Janie Paderewskim przygotowana specjalnie na stulecie odzyskania niepodległości została wydana przy współudziale Programu Niepodległa przy Ministerstwie Kultury. Autorka za tę książkę otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Baśnie Wioletty Piaseckiej wielokrotnie wygrywały plebiscyty czytelnicze. Są również wykorzystywane jako baśnie terapeutyczne. 

Jeden z głownych punktów uroczystości został przygotowany przez najmłodszych. Dzieci z koła teatralnego Przedszkola nr 3 zaprezentowały bajkę autorstwa Wioletty Piaseckiej pt. „W świecie baśni i bajek polskich”. Pokaz gry aktorskiej był niecodzienny. Dzieci wykazały się wielkim talentem scenicznym, doskonałą pamięcią i niesamowitym poczuciem humoru. Z pewnością sprzyjał im doskonale naoisany scenariusz bajki, ktry powstał specjalnie z myślą o małych aktorach. 

Przed przedstawieniem dyrektor Przedszkola nr 3 w Elblągu Krystyna Cimoch wręczyła p. Wioletcie Piaseckiej statuetki Przyjaciel Przedszkola nr 3 (z wyrazami wdzięczności dla autorski przepięknych baśni i bajek polskich).

Prowadząca Kornelia Dobies wyjaśniła, że nadanie Przedszkolu nr 3 imienia Baśni i bajek polskich będzie się wiązało z szeregiem różnych działań. Planowane jest:

  • przygotowanie specjalnej stałej ekspozycji dotyczącej imienia przedszkola
  • założenie na stronie internetowej przedszkola zakładki związanej z nadanym imieniem ,,Baśnie i bajki polskie”
  • nadanie grupom imion bohaterów bajek polskich.
  • organizowanie w każdą rocznicę nadania imienia balu pod hasłem „Postacie z ulubionych baśni i bajek polskich”
  • organizowanie corocznego konkursu plastycznego dotyczącego imienia przedszkola
  • organizowanie spotkań czytelniczych z elbląską pisarką panią Wiolettą Piasecką
  • założenie biblioteczki przedszkolnej z baśniami i bajkami polskimi
  • czytanie baśni i bajek polskich przez zaproszonych gości
  • przedstawienie inscenizacji ,,Baśnie i bajki polskie” p. Wioletty Piaseckiej przez ,,Teatrzyk Małego Przedszkolaka” w innych placówkach oświatowych w Elblągu
  • popularyzacja imienia przedszkola na zajęciach oraz wszelkiego typu uroczystościach i wydarzeniach przedszkolnych.

Pod koniec akademii Wioletta Piasecka wręczyła każdemu przedszkolakowi pamiątkową książkę patriotyczną („Ignasia” i „Faustynkę”) z imienną dedykacją. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem. Nie zabrakło okolicznościowego torta.

Zobaczcnie naszą obszerną fotorelację z uroczytości nadania Przedszkolu nr 3 w Elblągu imienia Baśni i bajek polskich.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Nowe wydanie bajki o Andersenie elbląskiej pisarki Wioletty Piaseckiej. To będzie prawdziwy hit! [Konkurs!]

27.10.2019 komentarzy 4

Na to wydanie wiele lat czekali miłośnicy twórczości Wioletty Piaseckiej, która nazywa bajkę „Andersen. W poszukiwaniu...

Książka elblążanki na I miejscu listy bestsellerów jednej z największych księgarni internetowych w Polsce!

17.10.2019

Wioletta Piasecka to elbląska pisarka, która specjalizuje się w tworzeniu bajek i sztuk teatralnych dla dzieci. Jej książki od lat cieszą się dużą...

Zdjęcia ilość zdjęć 132