› zdrowie i uroda
08:33 / 30.10.2012

Uroda z pierwszej ręki. Laserowe zamykanie naczynek – prosty zabieg z dobrym efektem

Uroda z pierwszej ręki. Laserowe zamykanie naczynek – prosty zabieg z dobrym efektem

fot. Konrad Kosacz

Kremami z drogerii nie zlikwidujesz problemu z zaczerwieniami i pękającymi naczynkami. Konieczna jest wizyta u dermatologa. Kuracja metodą laserową jest niedługa, praktycznie bezbolesna i gwarantuje, że nawet na kilka lat cera odzyska blask.

O korzyściach płynących z laserowego zamykania naczynek rozmawiamy z dermatolog Danutą Dąbrowską. Przygotowując materiał, mieliśmy okazję zaobserwować, jak przebiega zabieg za pomocą lasera. Efekty są zdumiewające. Obejrzyj galerię.

 
Zamykanie naczynek metodą laserową ostatnio stało się bardzo modne.
To prawda. Jest to zabieg, który wykonuje się od niedawna. Kiedyś zamykano naczynka ektrokoagulacją czyli prądem, ale po takim zabiegu pojawiały się blizny.
 
Czyli zabieg z użyciem lasera jest bezpieczniejszy.
Tak, dobrze wykonany zabieg, jeśli nie ma opalenizny, z pewnością jest bezpieczniejszy i według mnie skuteczniejszy.
 
Jak to mniej więcej wygląda?
Wiązkę lasera kierujemy nad naczynko. Pacjent czuje delikatne ukłucie. Światło lasera pochłaniane jest przez hemoglobinę krwi, co podgrzewa naczynka, powodując ich zamknięcie pod skórą, nie powodując przy tym jej uszkodzenia. Krew jakby zasusza się,  zastyga w tym naczynku. Fachowo jest to proces zwany fototermolizą selekcyjną. Fenomenem jest to że  nie niszczymy dookoła naczynia tkanek.
 
I to naczynko znika samo z siebie?
Tak, i widać to od razu, jakby było wycierane gumką dosłownie.
 
Ile zabiegów trzeba wykonać, żeby uzyskać efekt?
To zależy od ilości naczynek. Jeśli u kogoś naczynka tworzą gęstą siatkę naczyń to potrzebne jest wykonanie minimum dwóch, trzech zabiegów. Czasami wystarczy tylko jeden zabieg i pacjent jest już usatysfakcjonowany, ponieważ usunęliśmy około 80% naczynek.
 
Proszę wyjaśnić, jak powstają naczynka? Czy jesteśmy na nie skazani?
Początkowo naczynka krwionośne rozszerzają się co objawia się zaczerwieniem. Z biegiem czasu rumień utrwala się, a osłabione naczynia nie obkurczają się.
 
Z czego to wynika?
Wiele czynników wpływa na powstawanie teleangiektazji.  Naczynka pogarszają się m.in. pod wpływem wysiłku, wiatru, słońca, ciepła, wahania temperatur, emocji, czynników genetycznych i niektórych chorób, leków np. kortykosteroidów.
 
Ja również zauważyłam u siebie przy nosie czerwone niteczki.
To jest częsta dolegliwość. Akurat na usuwanie naczynek przy nosie  nie namawiam, bo często pocieramy nos, a krew może ponownie wpłynąć do pustych naczynek kilka dni po zabiegu. Najlepsze okolice do  laserowego zamykania naczynek tym laserem, którym ja się posługuję to policzki, grzbiet nosa i naczyniaki gwiaździste.
 
Czy wielu pacjentów korzysta z tego typu zabiegów?
Zdecydowanie tak.
 
Panowie, Panie?  Która grupa jest liczniejsza i w jakim wieku są Pani pacjenci?
Najczęściej odwiedzają mnie osoby po 30 roku życia. Mężczyźni stanowią około 30% pacjentów. Panowie mają o tyle trudniej, że nie zapudrują tych naczynek i krępują się z tego powodu.
 
Czy naczynka mogą być przyczyną innych chorób skóry?
Niestety tak. Spora grupa pacjentów ma tzw. trądzik różowaty. Jest to choroba dermatologiczna, która polega na tym, że chorują gruczoły łojowe, tworzą się krostki, grudki, czyli zmiany skórne na podłożu naczynkowym. W momencie, gdy pozamykamy naczynka obserwujemy rzadziej występujące nawroty trądziku różowatego o mniejszym nasileniu.
 
Jak przebiega taki zabieg? Czy konieczne jest znieczulenie?
Po demakijażu skóry zakładam okulary ochronne, nakierowuję światłowód nad naczynko i uruchamiam wiązkę lasera. Światłowód przypomina długopis z dziurką, z którego  wydostaje się promieniowanie laserowe. Znieczulenie nie jest potrzebne. Wyjątkowo stosuję krem znieczulający Emla u dzieci.
 
Ile czasu trwa taki zabieg?
Około pół godziny.
 
Jak długo utrzymuje się efekt?
W zależności od pacjenta i rodzaju naczynek. Czasami efekt jest na 5-10 lat, a czasami  na rok lub krócej.
 
Zależy to od predyspozycji?
Zależy to od ilości i jakości rozszerzonych naczynek, a także od tego w jaki sposób pacjent dba o swoją skórę. Warto stosować dobre kremy na naczynka, zabiegi mezoterapii bezigłowej, gdzie wprowadza się preparaty uszczelniające te naczynka. Oczywiście potrzebna jest dobra pielęgnacja skóry, a w tym: kremy z filtrem przeciwsłonecznym, nieprzemrażanie skóry, bezwzględnie unikanie słońca, solarium, sauny, wszelkich zabiegów, po których nasza skóra wybitnie się czerwieni (np. mocnej mikrodermabrazji)
 
Jakie są przeciwwskazania?
Przeciwskazaniem do zabiegu jest ciąża, leki uwrażliwiające na słońce, zakażenia skóry np. opryszczka w momencie wykonywania zabiegu. Podczas pierwszej wizyty tłumaczę na czym polega zabieg, oceniam przeciwskazania i wskazania do zabiegu, wykonuję czasem próbę laserową aby sprawdzić reakcję skóry.
 
A co Pani radzi mężczyznom? Bo skoro właśnie mężczyźni też przychodzą do Pani, to jak mężczyźni mają dbać o skórę?
Zalecam im, żeby po zabiegu stosowali kremy na naczynka. Nie wszyscy są zachwyceni...Ale mam kilku pacjentów, którzy chodzili potem na zabiegi uszczelniania naczynek i naprawdę widać poprawę.
 
Dla kobiet?
Po prostu pielęgnacja u kosmetologa i krem na naczynka, systematyczne leczenie trądzika różowatego. To nie jest tak, że po jednym zabiegu, u osób które miały naprawdę wielki problem widać efekt. Po pierwszym zabiegu to jest 50-80% poprawy, a przy jednym naczynku 100%, jeśli  uda się jedno naczynko zamknąć od razu. Wszystko to zależy od nasilenia naczynek. Czasami są to pojedyncze niteczki, od razu się pięknie zamykają, a czasami jest to sieć naczyń, przypominająca firankę i wtedy każde naczynko trzeba z osobna usunąć.
 
Taka koronkowa robota.
Tak, laserowe zamykanie naczynek wymaga dużo pracy zarówno ze strony lekarza jak i pacjenta.
 
A czy taki laser działa również na tzw. pajączki?
Pajączki na nogach to problem bardziej złożony. Widoczne żyłki na nogach mogą być objawem niewydolności żylnej, dlatego proszę żeby pacjent zrobił USG dopplerowskie żył kończyn dolnych oraz zgłosił się na konsultację do chirurga naczyniowego. Zamykam naczynka na nogach po zabiegach skleroterapii.
 
Co jeszcze można laserem wykonać na skórze?
W zależności od rodzaju lasera można wykonywać wiele zabiegów, chociażby depilację laserową  (włosy po laserze nie odrastają w przeciwieństwie do IPL). Lasery do resurfacingu służą do usuwanie przebarwień słonecznych, zmarszczek, blizn po trądziku i urazach, a nawet możemy wyciąć włókniaki i brodawki praktycznie bez  blizn.
 
Jest tego dosyć sporo.
To prawda. Medycyna estetyczna może dziś naprawdę wiele zdziałać, ale o tym porozmawiamy następnym razem.
 
Dziękuję za rozmowę.
Również dziękuję.
 
Artykuły z zakresu medycyny estetycznej powstają we współpracy z dr n. med. Danutą Dąbrowską,  od lat specjalizującą się w dermatologii estetycznej.
 
Prywatny gabinet dermatologii estetycznej Danuta Dąbrowska znajduje się w Studio Neo Lady 
przy ul. ks. Osińskiego 4A w Elblągu.
Rejestracja tel. 55 239 61 36/
www.danutadabrowska.pl
                 
6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 14