Urząd Miejski odpowiada w sprawie SP nr 21
fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net
W ubiegłą środę opublikowaliśmy artykuł związany z utworzeniem tak zwanej „zerówki” w Szkole Podstawowej nr 21. Dyrektor placówki do dziś nie skontaktowała się z nami, aby pozostawić swój komentarz w tej sprawie. Otrzymaliśmy za to wyjaśnienie z biura prasowego Urzędu Miejskiego. Ten twierdzi, że zaledwie 150 rodziców w skali miasta zadeklarowało przejście ich dzieci do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
Krótko przypomnijmy całą sprawę: w publikacji elblag24 mogliśmy przeczytać komentarz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 Katarzyny Rachfał, która przyznała, że nie otrzymała zgody na utworzenie tak zwanej „klasy zerowej”. Co ważne, nie otrzymała również żadnego konkretnego uzasadnienia tej decyzji. Według doniesień prasowych, ilość rodziców chętnych, aby zapisać dzieci do „zerówki” była naprawdę duża. Do akcji dołączył radny Robert Turlej, który zacytował słowa Prezydenta Wróblewskiego z grudnia 2015 roku:
- Możliwe będzie również otwarcie oddziałów przedszkolnych w wybranych szkołach podstawowych miasta zgodnie z potrzebami rodziców.
Radny bardzo mocno zabiegał o to, aby powstała większa ilość klas zerowych.
Przesłaliśmy do Urzędu Miejskiego stosowne zapytanie z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Odpowiedź, ze względu na duże zainteresowanie, otrzymały wszystkie elbląskie redakcje.
Joanna Urbaniak z biura prasowego UM twierdzi, że informacje o utworzeniu w SP nr 21 oddziału przedszkolnego są nieprawdziwe.
(…) ostateczne decyzje dotyczące tego, w której ze szkół powstaną takie oddziały zapadną dopiero po zakończeniu rekrutacji do klas I i przedszkoli. (przyszły tydzień – przyp. red.)
Zdaniem UM, tylko 150 rodziców w skali całego miasta zadeklarowało przejście ich dzieci do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
Na podstawie tych danych wskazane zostały placówki, w których zakładamy utworzenie oddziałów przedszkolnych i do nich jest obecnie prowadzona rekrutacja. Jest to 8 szkół w różnych rejonach miasta.
- Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Mickiewicza 41
- Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Rodziny Nalazków 20
- Szkoła Podstawowa nr 11, ul. Korczaka 34
- Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Zajchowskiego 12
- Szkoła Podstawowa nr 15, ul. Modlińska 39
- Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Sadowa 2
- Szkoła Podstawowa nr 18, ul. Węgrowska 1
- Szkoła Podstawowa nr 19, ul. Urocza 4.
W 6 z powyższych placówek oddziały przedszkolne funkcjonują już w roku bieżącym. Jest to więc zapewnienie kontynuacji dla dzieci już tam uczęszczających. Szkoły nr 11 i 18 natomiast zostały wskazane po uwzględnieniu zapotrzebowania ze strony rodziców.
Co ciekawe, w wyjaśnieniu Urzędu Miejskiego czytamy, że „informację o tym, że jest zapotrzebowanie ze strony rodziców na utworzenie takiego oddziału w Szkole Podstawowej nr 21, dyrekcja tej placówki przekazała do DESiT Urzędu Miejskiego dopiero 3 marca.” Zbyt późny termin był powodem braku uwzględnienia tej szkoły na platformie rekrutacyjnej.
Nie jest bowiem możliwe zmienianie zasad rekrutacji podczas jej trwania. I taką odpowiedź uzyskała Dyrektor SP 21.
Być może to właśnie powód tego, że Dyrektor SP 21 nie zdecydowała się porozmawiać z naszą redakcją.
Joanna Urbaniak zapewnia, że „nic nie jest przesądzone”:
Nie oznacza to jednak, że temat utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych przy szkołach jest już przesądzony. Jak informuję na wstępie decyzje, czy w kolejnych szkołach powstaną takie oddziały podjęte zostaną po zakończeniu rekrutacji.
Powiązane artykuły
Nie będzie zerówki w SP nr 21. Dyrektorka nie chce komentować tej sprawy
09.03.2016 komentarzy 10
Była chęć szkoły, była wola rodziców (i bardzo duże zainteresowanie) ale zabrakło ostatecznej decyzji Urzędu Miejskiego. W Szkole Podstawowej nr 21 nie...