› bieżące
08:00 / 10.03.2015

Urzędowa rewolucja, czyli: mniej stanowisk = więcej pieniędzy dla miasta

Urzędowa rewolucja, czyli: mniej stanowisk = więcej pieniędzy dla miasta

fot. Paweł Makowski

Na wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim dziennikarze poznali plany prezydenta Wróblewskiego odnośnie zmian organizacyjnych w ratuszu. W sumie 23 osoby mają otrzymać wypowiedzenia. Wszystko to, jak przekonywał włodarz miasta, jest częścią planu, zakładającego szukanie oszczędności.

Działania, o których mowa była na spotkaniu z mediami, zatytułowano „Sprawny i tańszy urząd”. Jaka jest główna idea, przyświecająca wspomnianemu przedsięwzięciu? O tym mówił prezydent Wróblewski na samym początku konferencji, tłumacząc:

Główną ideą podejmowanych działań jest sprawna i efektywna realizacja zadań, rozumianych jako narzędzie do wzrostu gospodarczego miasta i podniesienia poziomu życia naszych mieszkańców. Nadrzędnym celem tychże działań jest zaś stworzenie Urzędu Miejskiego, który będzie niczym nowoczesna organizacja, zorientowana na najwyższą jakość pracy.

Włodarz Elbląga dostrzegł, że dotychczas funkcjonująca organizacja UM charakteryzowała się: zbyt rozbudowaną kadrą dyrektorską i strukturą komórek organizacyjnych, brakiem stanowisk do spraw strategii miasta. Zauważył również, że wiele departamentów wykonuje takie same zadania, które z powodzeniem mógłby wykonywać tylko jeden wydział.

Restrukturyzacja Urzędu Miejskiego w liczbach:

  • 14 departamentów, a nie jak dotychczas 16
  • zostaną 42 referaty i biura z dotychczasowych 47
  • likwidacji ulegną również niektóre komórki organizacyjne; pozostanie 56 z dotychczasowych 63
  • zostanie 11 z obecnych 16 stanowisk dyrektorskich, a posady ich zastępców mają być zlikwidowane (było ich 15; osoby dotychczas pełniące te funkcje otrzymają wypowiedzenia zmieniające)
  • prezydent postanowił również zmniejszyć liczbę kierowników referatów z 44 do 41

Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami o likwidacji funkcji dyrektora Departamentu Innowacji i Informatyki, teraz nadzorem nad jego pracami zajmie się bezpośrednio wiceprezydent Jacek Boruszka (bez wzrostu uposażenia), natomiast Sekretarz Miasta, Artur Zieliński, zajmie się Departamentem Organizacyjnym.

Duże zmiany szykują się także w departamentach:

  • powstanie Departament Skarbnika Miasta (z połączenie trzech departamentów, zajmujących się finansami),
  • Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg zostanie podzielony (na Departament Strategii i Rozwoju, Departament Zarządu Dróg i Departament Inwestycji), to samo czeka Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (podział na Referat Gospodarki Komunalnej i Referat Ochrony Środowiska),
  • natomiast z Departamentu Organizacji i Nadzoru wyodrębnione zostaną samodzielne komórki (Referat Zamówień Publicznych oraz Departament Kontroli i Monitoringu).

Również instytucje podległe departamentom podlegać będą zmianom, o czym mówił prezydent Wróblewski:

Oszczędności będziemy szukać nie tylko w Urzędzie Miejskim, ale w całej sferze budżetowej, czyli w następnej kolejności zajmiemy się tzw.  jednostkami zakładów budżetowych spółek komunalnych.

Według wyliczeń urzędników, zmniejszenie zatrudnienia w ratuszu i zmiany organizacyjne mają przynieść miastu każdego roku oszczędności rzędu 1.014.986 zł. Przewidywane są również inne korzyści:

Zależy nam na umożliwieniu młodym pracownikom awansu na stanowiska kierownicze. Ma to ułatwić kontynuacja programu „dobrowolnych przejść na emeryturę” pracowników starszych stażem.

Zmiany, o których mowa w niniejszym artykule, mają być wprowadzane stopniowo od 1 kwietnia bieżącego roku i, jak przekonywał prezydent Wróblewski, będą to pierwsze takie działania w historii samorządu elbląskiego, które skutkować będą zmniejszeniem zatrudnienia w Urzędzie Miejskim.

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%

Powiązane artykuły

Od słów do czynów, czyli początek zmian w Urzędzie Miejskim

14.03.2015 komentarzy 19

Podczas wtorkowej konferencji prezydent Wróblewski zapowiadał wiele zmian w urzędzie. Oprócz zmniejszenia kadry kierowniczej powołano nowe...