› sport
13:11 / 17.09.2018

USG mięśni i ścięgien

USG mięśni i ścięgien

USG ścięgien i mięśni jest badaniem, które jest wykonywane przy użyciu sondy ultrasonograficznej. Jego zadaniem jest umożliwienie lekarzowi oceny struktury mięśni i ścięgien, a także określenie rodzaju, wielkości i umiejscowienia zmian powstałych w wyniku urazu.

Badanie ultrasonograficzne mięśni i ścięgien wskazane jest w przypadku wystąpienia zmiany w mięśniach po urazach, wypadkach, a także w przypadku diagnostyki stanów zapalnych. USG ścięgien i mięśni pozwala również na określenie rozległości krwiaków i procesów naprawczych w tkance mięśnia. Badanie to stanowi uzupełnienie badania rentgenowskiego, ponieważ umożliwia zobrazowanie niewidocznych na zdjęciu rentgenowskim ciał wolnych.

Osoba przeprowadzająca badania ultrasonograficzne mięśni i ścięgien dokonuje oceny całej jednostki mięśniowo-ścięgnistej. W skład ocenianej jednostki wchodzą zatem ścięgna wraz z przyczepami, rdzenie ścięgniste, brzuśce mięśniowate, kaletki okolicy mięśni i ścięgien, pochewki ścięgien i powięzie mięśniowe.

Badanie ultrasonograficzne mięśni i ścięgien nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Warto jednak zabrać ze sobą zestaw dokumentacji medycznej przeprowadzonych wcześniej badań, zwłaszcza, jeśli obejmuje ona wyniki poprzednich badań USG, wyniki TK, wyniki RM a także karty informacyjne ze szpitala (więcej o USG mięśni na http://www.sport-med.pl/leczenie/badanie-ultrasonograficzne-miesni).

Badanie USG mięśni i ścięgien jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent przystępujący do badania nie musi zatem obawiać się uczucia dyskomfortu podczas trwania badania USG. Lekarz przeprowadzający USG mięśni i ścięgien przesuwa po badanym rejonie specjalną sondą, może przy tym komentować na bieżąco zastane zmiany. Po zakończeniu badania pacjent otrzymuje opis oraz zdjęcie będące efektem badania.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania USG mięśni i ścięgna. Z tego powodu jest ono całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży, dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W razie potrzeby badanie ultrasonograficzne mięśni i stawów może być powtórzone – w takim przypadku nie należy obawiać się szkodliwego promieniowania.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%