Utonęło 12 osób. Policja apeluje o rozwagę
fot. Policja.pl
Podczas ostatniego weekendu utonęło w Polsce aż 12 osób. Jak się dowiedzieliśmy najczęstszą przyczyną była brawura, alkohol, brak rozeznania zbiornika wodnego.
Pogoda sprawia, że wiele osób wypoczywa nad wodą. Jak już informowaliśmy w naszym województwie podczas jednego weekendu czerwca utonęły trzy osoby. Wszystkie przed wejściem do jeziora piły alkohol. Podobnie jest w całym kraju. Podajemy najczęstsze przyczyny utonięć:
Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi
- czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.
Policja apeluje, przestrzega i podaje zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.