› bieżące
14:09 / 09.03.2012

Uwaga na przymrozki!

Uwaga na przymrozki!

Choć w wielu miejscach w Polsce śniegu już prawie nie widać, wieczorami wciąż robi się mroźno i mogą pojawiać się lokalne oblodzenia dróg, na co szczególnie należy uważać jadąc w dłuższa trasę, ponieważ wraz z przebiegiem kilometrów pogoda może się zmieniać.
 
 Czarny lód jest poważnym zagrożeniem

Pomimo cieplejszych dni, noce wciąż są chłodne a nawet mroźne. Podczas dnia, gdy jest ciepło, jezdnia może być mokra, jeśli w nocy pojawi się mróz, droga staje się bardzo niebezpieczna.  Cienka warstwa lodu jest niemalże niewidoczna, a jednocześnie bardzo śliska. Dlatego jeśli zauważymy, że droga przed nami jest dziwnie błyszcząca a samochód sunie po jezdni bardzo cicho, sprawdźmy, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z tzw. „czarnym lodem”.

Niektórzy zaproponują próbę hamowania, ale lepiej jest powoli zwolnić a nawet się zatrzymać (na pustej drodze tak, by nie tamować ruchu) a następnie dość zdecydowanie wcisnąć pedał gazu, jakbyśmy chcieli zdecydowanie przyspieszyć. Jeśli droga pokryta jest lodem, poczujemy, że koła obracają się niemalże w miejscu a samochód nie przyspiesza pomimo rosnących obrotów silnika.

Na drogach pokrytych czarnym lodem jest szczególnie niebezpiecznie, bo: po pierwsze - jest bardzo ślisko, a po drugie - nikt się tego nie spodziewa. Zwykle o tym, jakie sa warunki, dowiadujemy się dopiero przy ostrym hamowaniu, kiedy samochód wpada w poślizg.

Dlatego nie dajmy się zwieść pozorom i zachowajmy czujność na drodze w każdych warunkach. Kolor asfaltu nie gwarantuje nam, że droga jest sucha i bezpieczna.
 
 
 źródło: carfocus.pl
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%