› poradnik
10:01 / 27.02.2012

Uważaj jak parkujesz

Uważaj jak parkujesz

Mało kto, na co dzień zwraca uwagę na swoje opony podczas parkowania, a to przecież na nich samochód się toczy. Warto zadbać o to by ich nie uszkodzić w błahy sposób. Stosując się do pewnych zasad można znacznie wydłużyć żywotność naszego ogumienia.
 
Drogi kierowco, jeśli chcesz żeby opony służyły Ci jak najdłużej, nie narażaj ich na zbędne ryzyko uszkodzenia. Wprawdzie nowoczesne opony mogą znieść wiele, ale wszystko ma swoje granice. Długotrwały kontakt opony z przeszkodą np. krawędzią krawężnika osłabia jej strukturę. Z czasem prowadzi to do trwałych odkształceń lub powstawania „bąbli” na ich bocznych ściankach. Takiego uszkodzenia nie da się naprawić, a docelowym jego efektem może być rozerwanie opony na zakręcie. Poadto podczas parkowania omijaj kałuże olejów i paliw, jakże często spotykane na stacjach benzynowych.
 
Warto mieć respekt do wspomnianych już wcześniej krawężników. Zwracaj uwagę na kąt pod którym opona najeżdża na krawężnik oraz na prędkość z jaką je pokonujesz. Podczas wjeżdżania na krawężnik lub inną przeszkodę zadbaj o to by opona przylegała jak największą powierzchnią do obiektu. Raptowny przejazd przez krawężnik, może prowadzić do uszkodzeń lub natychmiastowego zniszczenia opony. Dojeżdżając spokojnie do krawędzi pokonywanego obiektu i powolna i ostrożna „wspinaczka” oszczędza nie tylko ogumienie, ale także inne elementy samochodu m.in. zawieszenie. Podczas parkowania równoległego unikaj ocierania opony o przeszkody oraz pozostawiania jej w stałym kontakcie z obiektem.
Pamiętaj także o systematycznym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Jest to jedna z ważniejszych spraw nie tylko dla życia opony, ale także osób, które jadą pojazdem. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego.
 

źródło: carfocus.pl

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%