› bieżące
11:32 / 10.04.2013

Uważajmy na zakupach, tych internetowych również

Uważajmy na zakupach, tych internetowych również

Od początku kwietnia elbląska policja przyjęła zawiadomienia o 7 „nieudanych” zakupach na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych. Przedmiotem sprzedaży w takich przypadkach jest najczęściej sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe, akcesoria komputerowe a nawet biżuteria. Celowe oszukanie kogoś w transakcji internetowej jest kwalifikowane jako przestępstwo i grozi za nie kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Kupujemy przedmioty przez Internet i nie sprawdzamy osoby, która oferuje towar – mówi jeden z policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarcza. – Weryfikacja osoby następuje po 2-3 tygodniach, gdy po wpłaceniu pieniędzy towar nie przychodzi. Okazuje się wtedy, że nasz „sprzedający” ma dużo komentarzy negatywnych i inne złe opinie w Internecie. Można było to właśnie sprawdzić wcześniej ale… ulegamy często atrakcyjnej ofercie, atrakcyjnym zdjęciom i równie atrakcyjnej cenie towaru.

Zdarzają się sytuacje, w których wystawiający na sprzedaż przedmiot pisze np. że nie wie czy pierścionek jest ze złota. I wystawia licytację od złotówki. Szczęśliwy nabywca płaci za niego 1600 zł i… dostaje biżuterię z tombaku licząc wcześniej, że będzie ona jednak złota.

Szczytem łatwowierności jest także wpłata zaliczki w wysokości polowy wartości samochodu, który był widziany tylko na zdjęciach. Oczywiście najczęściej kończy się to później cisza po stronie sprzedającego i dużym rozżaleniem po stronie kupującego.

- Przy większych transakcjach szczególnie powinniśmy zachować zdrowy rozsadek – mówi policjant z elbląskiego wydziału PG. – Mamy sprawę, w której mężczyzna wpłacił 2600 zł za akcesoria komputerowe. Do tej pory ich nie otrzymał, jak nie trudno się domyślić zwrotu pieniędzy też nie otrzymał. Dlatego wpłynęło do nas zawiadomienie o przestępstwie.

Mówienie o tego typu przykładach nieudanych transakcji to forma ostrzeżenia mieszkańców i sposób na wyciągnięcie wniosków. Wszystko po to, aby ustrzec się przed internetowym oszustwem i zachować pieniądze.

mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%