Uzupełniające wybory ławników do Sądu Okręgowego w Elblągu
fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)
Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu wystąpił z wnioskiem do Rady Miejskiej w Elblągu o dokonanie uzupełniających wyborów ławników sądowych w liczbie 17 osób, w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy – 3 osób.
Uzupełniające wybory ławników na kadencję 2016-2019 stanowią wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów prawa. Odbędą się na najbliższej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Elblągu w dniu 28 lutego. Wybrani ławnicy będą orzekali w Sądzie Okręgowym w Elblągu.
Ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych w art. 158 wskazuje, że ławnikiem może być wybrany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ukończył 30 lat; jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku; nie przekroczył 70 lat; jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika; posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych. Kolejny artykuł (art. 159) wyżej wymienionej ustawy wskazuje, że ławnikami nie mogą być: osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze; osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego; funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń; adwokaci i aplikanci adwokaccy; radcy prawni i aplikanci radcowscy; duchowni; żołnierze w czynnej służbie wojskowej; funkcjonariusze Służby Więziennej; radni gminy, powiatu i województwa. Warto nadmienić, że nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.