› bieżące
13:29 / 18.02.2019

Użytkowanie pieca kominkowego - podstawowe zasady

Użytkowanie pieca kominkowego - podstawowe zasady

Ogrzewanie centralne obecne jest w naszych mieszkaniach i domach już od tak dawna, że większość osób nie wyobraża sobie, by mogło być inaczej. Mimo to wszystkie skojarzenia, jakie budzi w nas widok otwartego, buzującego w swoim tempie ognia na kominków, nie straciły nic z ze swego uroku. Dzięki dostępności niewielki, ustawnych pieców kominkowych widokiem tym może się cieszyć rosnąca liczba właścicieli domów i mieszkań. Aby jednak obsługa pieca tego rodzaju przebiegała bezproblemowo, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Znaczenie dopływu powietrza

Aby wykorzystać maksymalnie możliwości urządzeń, jakimi są piece kominkowe na drewno, potrzebne jest zrozumienie związku pomiędzy dopływem powietrza a zachowaniem się ognia w palenisku pieca. Nie może go być zbyt dużo, gdyż wówczas potencjał grzewczy pieca znacznie spada, co może doprowadzić nawet do wygaśnięcia ognia i konieczności rozpalania go na nowo.

Jednak nadmierne ograniczanie dopływu tlenu również nie stanowi dobrego rozwiązania - sadze, powstające wtedy w procesie spalania drewna, osadzą się w przewodzie kominowym, co po dłuższym czasie może wpłynąć na jego funkcjonalność. Przez cały czas palenia w piecu kominkowym, dopływ powietrza powinien być niewielki - wyjątkiem będzie tu sam moment rozpalania ognia, kiedy należy dopuścić jak największą ilość tlenu do paleniska.

Właściwe drewno na opał

Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z paleniem w piecu czy kominku, często nie orientują się w problemach, jakie może spowodować stosowanie nieodpowiedniego drewna. Piece kominkowe na drewno wymagają palenia w nich materiałem, który został wcześniej wysezonowany, to znaczy wysuszony w stopniu, który pozwala używać go jako opału. Próba palenia w picu kominkowym drewnem zbyt wilgotnym może się skończyć nawet zaburzeniami ciągu oraz osadzeniem się zbyt wielu zanieczyszczeń w przewodzie kominowym.

Producentem pieców kominkowych na drewno jest Magia Ognia

Nawet kupno drewna, które zostało wysezonowane, nie ustrzeże właścicieli pieców przed podobnymi wpadkami, jeśli nie będą go przechowywać w odpowiedni sposób. Opał na okres grzewczy najrozsądniej jest kupować na zapas, trzeba jednak zadbać o to, by składowany był w suchym, zadaszonym miejscu, ułożony niezbyt ściśle. W ten sposób drewnu zapewnia się odpowiednią wentylację, dzięki czemu nie zgnije i będzie zdatne do użytku. Warto również wspomnieć, że zasadniczo do palenia używa się drewna drzew liściastych, a o jego efektywności poinformuje nabywcę parametr o nazwie "wartość opałowa".

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%