V Zlot Zimnowojenny w Podborsku
13 lipca 2019 r. pasjonaci najnowszej historii wojskowości ponownie odwiedzą Podborsko. Piąta edycja Zlotu Zimnowojennego zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Po osadzonym w realiach II wojny światowej „Boju o Kołobrzeg” oraz wczesnośredniowiecznym festiwalu w Budzistowie sięgamy po temat z pogranicza historii i współczesności. Z jednej strony chcemy przybliżyć wydarzenia, o których rzadko słyszy się na salach wykładowych, z drugiej zachęcić do zgłębiania militarnych tajemnic ukrytych w naszym najbliższym sąsiedztwie
– zaznacza Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego.
W sobotę, 13 lipca kołobrzescy muzealnicy zapraszają na teren swej zamiejscowej wystawy – Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku (Gmina Tychowo) na V Zlot Zimnowojenny.
Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001 – informacje
W scenerii dawnej, supertajnej bazy-magazynu broni atomowej Armii Radzieckiej odbędzie się największe w Polsce spotkanie miłośników odtwórstwa historycznego okresu od 1945 do 1992 r. Na miejscu pojawi się setka rekonstruktorów w mundurach różnych stron wiszącego nad światem w tym czasie konfliktu, zarówno zza wschodniej, jak i zachodniej strony tzw. żelaznej kurtyny.
Nasze wydarzenie jest aktualnie jedynym, w profesjonalny sposób skoncentrowanym na tej tematyce w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Wszyscy jego uczestnicy bardzo rzetelnie podchodzą do swojej pasji i chętnie się nią dzielą
– informuje Aleksander Ostasz.
Historia zimnej wojny zostanie opowiedziana w Podborsku między innymi poprzez tematyczne dioramy. Zobaczymy na przykład radziecki punkt kontrolny z okresu wojny w Afganistanie, poligonowe stanowisko Sił Zbrojnych PRL czy obóz brytyjskich służb specjalnych – SAS, przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Całość wzbogaci ponad 20 zabytkowych, w pełni sprawnych wozów bojowych, w tym szeroki na blisko 3 m, gąsienicowy transporter MTLB czy ważąca ponad blisko 12 tys. kg ciężarówka Kraz-255. Wszystkie zaprezentują się nie tylko statycznie, ale też w formie wspólnego przejazdu – parady ścieżkami bazy.
Wydarzeniem uzupełniającym Zlot jest organizowany przez muzealników dla odtwórców, II Rajd Pieszy Śladami Zimnej Wojny. W piątek, 12 lipca, 11 śmiałków, ubranych w historyczne mundury i wyekwipowanych zgodnie z regulaminami reprezentowanych przez siebie armii wyruszy w trasę liczącą ponad 21 km z Podborska przez Dobrowo, Klępino Białogardzkie oraz Moczyłki. Zmagania z czasem i własnymi słabościami na bieżąco będzie można śledzić na profilu Facebookowym Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Oprócz tego, w sobotni wieczór grupa rekonstruktorów i kilka wojskowych maszyn w tym samochody ciężarowe pojadą do Grzybowa, gdzie pozostaną do niedzieli.
Warto podkreślić, że w tegoroczną edycję Zlotu aktywnie włączyły się lokalne samorządy. Otrzymaliśmy wsparcie zarówno burmistrza Miasta i Gminy Tychowo, Pana Roberta Falany, ale także burmistrz Miasta Białogard, Pani Emilii Bury, za które już teraz serdecznie dziękujemy. To ważne byśmy wspólnie opowiadali o ciekawostkach z przeszłości regionu
– mówi dyrektor MOP.
V Zlot Zimnowojenny rozpocznie się w Podborsku o godz. 11.00 i potrwa do godz. 19.00. Wstęp dla widzów jest bezpłatny. Przez całą sobotę, 13 lipca czynne będzie także muzealny schron a wszyscy chętni obejrzą go w cenie biletu ulgowego (15 zł).
W skrócie:
-
Organizowany po raz piąty Zlot Zimnowojenny to jedyna i największa w Polsce impreza historyczna, skupiona na latach 1945-1992. Będzie w niej uczestniczyć ok. 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 pojazdów wojskowych.
-
13 lipca w Podborsku po raz pierwszy obejrzymy pojazd gąsienicowy – radziecki, pływający transporter opancerzony MTLB, ważący 12 t.
-
Największym pojazdem kołowym Zlotu będzie radziecka ciężarówka Kraz-255B, charakteryzująca się masą 12 t oraz zużyciem paliwa 42 l/100 km.
-
Dodatkowe atrakcje zaplanowane w ramach Zlotu:
-
Pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych.
-
Prezentacja dynamiczna pojazdów uczestniczących w Zlocie – przejazd po terenie bazy.
-
Strzelnica Air Soft Gun.
-
Stanowiska z demobilem wojskowym.
Harmonogram
-
Godz. 11.00 – Otwarcie terenu Zlotu dla zwiedzających/widzów.
-
Godz. 12.00 – Uroczyste otwarcie Zlotu – oficjalne powitanie uczestników (plac przy Schronie Nr 18).
-
Godz. 12.30-18.00 – Statyczne prezentacje historyczne/dioramy (teren przy Schronie Nr 18 oraz dioramy przygotowane przez uczestników na terenie zlotowiska):
-
Godz. 13.00-15.00 – Statyczne prezentacje historyczne/dioramy (teren przy Schronie Nr 18 oraz dioramy przygotowane przez uczestników na terenie zlotowiska).
Temayka prezentacji: Armia Radziecka okresu walk w Afganistanie, Siły Zbrojne PRL, polskie oddziały specjalne w okresie transformacji ustrojowej, oddziały brytyjskiego SAS na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
-
Godz. 13.00-15.00 – Statyczne prezentacje historycznych pojazdów wojskowych (teren przy Schronie Nr 18 oraz Schronie „Granit”).
-
Godz. 13.00-15.00 – Pokazy wyszkolenia służb:Państwowa Straż Pożarna, ratownicy medyczni.
-
Godz. 15.00 – Prezentacja dynamiczna pojazdów uczestniczących w Zlocie – przejazd okrężny kolumny zlotowej (teren przy Schronie „Granit”).
-
Godz. 19.00 – Zamknięcie terenu Zlotu dla zwiedzających/widzów.
Przez cały dzień do dyspozycji uczestników wydarzenia będzie stoisko gastronomiczne oraz stoiska z demobilem wojskowym i wyposażeniem militarnym.
W dniu Zlotu wstęp do Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku dla wszystkich w cenie biletu ulgowego (15 zł). Zwiedzanie trwać będzie od godz. 11.00 do godz. 18.00.
Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu