› bieżące
17:02 / 20.03.2020

W 3 dni pani Edyta zebrała ponad 500 maseczek! Poznajcie dzielną elblążankę

W 3 dni pani Edyta zebrała ponad 500 maseczek! Poznajcie dzielną elblążankę

fot. Adrianna Kuzko

Ponad 500 maseczek ochronnych w niecałe 3 dni – aż tyle udało się zebrać Edycie Fogiel-Czurakowskiej, inicjatorce akcji ich szycia przez elblążanki. To jednak wciąż za mało, ponieważ tyle wynosi obecnie dzienne zapotrzebowanie w placówkach medycznych, a liczba ta stale rośnie.

Edyta Fogiel-Czurakowska jest właścicielką pasmanterii znajdującej się przy ul. 1-go Maja 30 w Elblągu. Pierwszy post dotyczący szycia maseczek ochronnych zamieściła na Facebooku we wtorek, 17 marca. Dzień później w swojej pasmanterii rozdawała chętnym materiały i wzór do szycia, zatwierdzony przez szpital.

Sam pomysł na akcję wyszedł z żartu. Uszyłam ozdobne maseczki dla znajomych, umieściłam zdjęcie na Facebooku i wtedy ktoś się zgłosił. Dalej samo poszło i odzywały się kolejne osoby, przedstawiciele różnych placówek. Nie mogłam odmówić

– informuje Edyta.

Do tej pory Edyta Fogiel-Czurakowska zmobilizowała do pomocy już około 30 osób. Sama też szyje, po pracy, gdzie od kilku dni wydaje kolejnym chętnym osobom materiały potrzebne do wykonywania maseczek, usiłując w międzyczasie zakupić kolejne. Tu pojawia się problem, ponieważ flizeliny, bawełny i gumy brakuje w hurtowniach.

Panie z hurtowni obiecały, że na poniedziałek je dla mnie odłożą, o ile będą miały. Dziś miały dwie dostawy, ale bez flizeliny i gumy

– podkreśla właścicielka pasmanterii.

Jak będę miała materiały, to we wtorek znów rozdam, jak nie, to będziemy szyły z prześcieradeł. Nie poddajemy się. Skonsultowałam to z Weroniką Chomacką, koordynatorką akcji wspierającej Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Powiedziała, żeby szyć, z czego się da. Zapotrzebowanie jest nawet na maseczki jednorazowe, które szyjemy z flizeliny

– dodaje.

Wojewódzki Szpiotal Zespolony, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu, kliniki weterynaryjne, apteki – to tylko niektóre z miejsc, do których trafiają maseczki dostarczane do pasmanterii.

Osoby chcące wesprzeć akcję Edyty Fogiel-Czurakowskiej mogą kontaktować się z nią przez fanpage pasmanterii na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące dni, w które można odebrać materiały do szycia lub przynieść gotowe maseczki.

Adrianna Kuzko

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%