› bieżące
12:40 / 08.01.2015

W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych

W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych

fot. Marek Opitz

Licząca 100 stron publikacja ze zdjęciami Marka Opitza powstała za sprawą projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych" który zrealizowało Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu wraz ze Stowarzyszeniem „Jantar", dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W książce, obok prezentacji dziesięciu wybranych domów podcieniowych, umieszczono scenariusze lekcji dla szkół autorstwa: architekt dr Justyny Boruckiej z Politechniki Gdańskiej oraz historyków sztuki: dr Iwony Liżewskiej (specjalistka w zakresie architektury regionalnej, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie) i Karoliny Manikowskiej, która pracuje w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Tekst dotyczący domów wzbogacono informacjami zebranymi przez realizatorów filmów dokumentalnych: Agnieszkę Jarzębską, Tomasza Misiuka, Tomasza Błyskosza (kierownika Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Gdańsku) i doktora Jerzego Domino, historyka sztuki, pracującego w elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Za sprawą projektu odbyły się prowadzone przez ekspertów spotkania z młodzieżą szkolną, właścicielami żuławskich zabytków, przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, szkół i placówek kultury. Powstała filmowa - cyfrowa dokumentacja wybranych zabytkowych domów podcieniowych, cykl filmów dokumentalnych (zamieszczony na stronach: eŚwiatowid.pl , swiatowid.elblag.pl oraz portEl.pl, prezentowany również w Telewizji Elbląskiej i sieci 110 telewizji lokalnych Vectra), a także niniejsze opracowanie, dostępne teraz także w formie e-booka.

E-book dostępny jest pod adresem: http://swiatowid.elblag.pl/pl/aktualnosci/inne/w-cieniu-domow-opowie-ci-o-u-awskich-domach-podcieniowych-przeczytaj-e-booka/

Partnerami przedsięwzięcia byli: Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Oddziałami Terenowymi w Gdańsku i Olsztynie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie i jego delegatura w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim oraz Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%