› bieżące
13:19 / 19.08.2014

W Elblągu będzie wystawa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu

W Elblągu będzie wystawa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu

W piątek 29. sierpnia będziemy obchodzili 34. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. W Elblągu obchody rozpoczną się o godz. 17.30 od otwarcia wystawy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

Wystawa pt. „Warto być Polakiem” poświęcona pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego będzie się znajdowała przy Ratuszu Staromiejskim. Następnie o godz. 18:00 w katedrze pw. Św. Mikołaja zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Około godz. 18:50 uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie od godz. godz. 19:15 rozpoczną się główne uroczystości – przemówienia okolicznościowe oraz złożone zostaną kwiaty i wieńce.

O wystawie
Podstawową bazą dokumentacyjną, na której oparto wystawę, są najistotniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005-2010, opatrzonych fotogramami z okresu prezydentury. Ekspozycja ukazuje również dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL oraz pozostałe etapy działalności publicznej śp. Lecha Kaczyńskiego, do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 2005 roku.

Wystawa obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał oraz wskazywane przezeń cele i zadania.

Ekspozycja, podobnie jak wcześniej opublikowana książka „Warto być Polakiem”, zachęca do refleksji nad myślą polityczną Lecha Kaczyńskiego - właśnie dzisiaj, będąc naszą wspólną spuścizną, ukazuje jak trafne i aktualne jest przesłanie myśli Lecha Kaczyńskiego w czasach niepewnych dla Polski i całej Europy.

Celem wystawy jest refleksja nad niemającym precedensu dramatem państwa, tragicznie przerwaną prezydenturą oraz utratą elit państw. Projekt jest przede wszystkim przesłaniem dla potomnych, ocaleniem od zapomnienia i przemilczenia. Jest także propozycją dla Rzeczypospolitej, dla młodych pokoleń Polaków - dla nas była i pozostanie inspiracją i źródłem nadziei.

W naszym przekonaniu najlepszym wprowadzeniem do wystawy są słowa Macieja Łopińskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ów umieszczony został na otwierającej ekspozycję planszy:

„10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lech Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczypospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje - nie tylko do szacunku wobec Zmarłego, ale tez do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy - i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem spór - mamy dziś szansą odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej Sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnić, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa.

Okażemy szacunek nie tylko zmarłemu prezydentowi, ale także i Polsce i sobie nawzajem, jeśli postaramy się zobaczyć tę tragicznie przerwaną prezydenturę jako propozycję dla Rzeczypospolitej. Propozycję, która płynęła z poważnego namysłu i uczciwych intencji.”

Maciej Chojnowski - autor wystawy

Rocznik 1965, ukończył studium technik teatralno-filmowych w Łodzi, w latach 1986-91 studiował w Pradze - absolwent wydziału fotografii Praskiej Akademii Filmowej. W latach 1992-2004 współpracował z wiodącymi magazynami prasy kolorowej na polskim rynku wydawniczym. Był osobistym fotografem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

UM Elbląg
 

9
12
oceń tekst 21 głosów 43%