W Elblągu działa punkt informacyjny dla kandydatów Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem sił zbrojnych w Polsce obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Mają stanowić uzupełnienie i być tym samym komplementarną częścią potencjału obronnego naszego kraju, a także wspierać i bronić lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również w czasie klęsk żywiołowych lub katastrof. Dzisiaj w Białymstoku na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz - pomysłodawca projektu - uczestniczył w uroczystym otwarciu punktu informacyjnego. Takie punkty z dniem dzisiejszym zostały uruchomione na terenie całego kraju, w tym także w Elblągu, na szczeblu każdego WSzW oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.
- Otwarcie Punktu Informacyjnego to historyczny dzień, nie mniej istotny jak obecność wojsk amerykańskich w Polsce - mówił Antoni Macierewicz w Białymstoku. - Bezpieczeństwo musi być gwarantowane przez własne zdolności obronne Polski. Wojska Obrony Terytorialnej zwiększą nasze możliwości obronne przez zakorzenione w społeczności lokalnej.
Łącznie w naszym województwie otwarto 6 punktów informacyjnych dla kandydatów. Jak zaznaczył major Jacek Wieliczko, rzecznik Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, nie oznacza to, że rozpoczął się już nabór.
- Punkty otwarto w 6 miastach województwa warmińsko-mazurskiego: Elblągu, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie, Ełku oraz Giżycku. Otwarcie punktu informacyjnego ma stanowić pomoc dla tych osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o Wojskach Obrony Terytorialnej. Nie prowadzimy jeszcze naboru, bo nie mamy nawet jeszcze wytypowanych poszczególnych dowódców. Dopiero jak będziemy mieli, będzie można rozpocząć nabór.
Do Wojsk Obrony Terytorialnej może dołączyć każdy, zarówno cywil jak i wojskowy - niezależnie od płci. W ramach Obrony Terytorialnej będzie można podpisać kontrakt na 1 rok lub nawet 6 lat. Liczba żołnierzy WOT ma docelowo liczyć 53 tys. żołnierzy.
- Według informacji, które posiadamy na dzień dzisiejszy, zainteresowanych przystąpieniem do Wojsk Obrony Terytorialnej w naszym województwie jest około 1000 osób - mówił mjr Wieliczko.
W trwającym aktualnie I etapie, obejmującym lata 2016 – 2017, utworzono Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) z dyslokacją w Warszawie; sformowano trzy Dowództwa Brygad Obrony Terytorialnej (Białystok, Lublin, Rzeszów) oraz cztery bataliony lekkiej piechoty (Białystok, Siedlce, Lublin, Rzeszów); w 2017 roku planuje się sformowanie pozostałych 11 batalionów lekkiej piechoty.
W drugim etapie, w latach 2017 – 2018, zakłada się sformowanie kolejnych trzech brygad w Olsztynie, Ciechanowie i Radomiu, obejmie to sformowanie dowództw brygady i po jednym batalionie lekkiej piechoty; w tym etapie do końca 2018 roku planuje się rozwinięcie kolejnych, łącznie dziesięciu batalionów lekkiej piechoty.
W etapie III obejmującym lata 2018 – 2019 zakłada się rozwinięcie 5 brygad obrony terytorialnej dyslokowanych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim i małopolskim.
W etapie IV obejmującym lata 2019 – 2020 planuje się sformowanie 6 brygad obrony terytorialnej rozmieszczonych w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim i śląskim.
Docelowo w Polsce zostanie utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej (68 batalionów lekkiej piechoty i 314 kompanii lekkiej piechoty – z głównym założeniem „kompania OT w każdym powiecie”).
Dane kontaktowe do punktu informacyjnego dla kandydatów do WOT:
261 312 530; 261 313 495; 261 313 475
Adres: wkuelblag.rekrut@wp.mil.pl