› bieżące
10:23 / 19.10.2017

W Elblągu „Kadyny – wioska sztuki”

W Elblągu „Kadyny – wioska sztuki”

24 października będzie okazja, aby zobaczyć ceramikę, malarstwo i batik inspirowane dawnymi wzorami kafli i majoliki kadyńskiej. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” zapraszają na wernisaż poplenerowej wystawy, która stanowi podsumowanie jedenastego pleneru plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”.

Nawiązywanie do tradycji i poszukiwania śladów kultury było nieodłączną częścią tegorocznego pleneru, czego dowodem są eksponowane na wystawie kafle i naczynia użytkowe nawiązujące do wzorów ludowych oraz symboli przyrody. Wśród licznych prac ceramicznych, będzie można również zobaczyć ceramikę raku, wypalaną w niekontrolowanej temperaturze w „żywym” ogniu. Malarstwo prezentowane na wystawie cechuje duża różnorodność i swoboda twórcza, od prac bardzo realistycznych, przedstawiających architekturę, przez ekspresyjnie namalowane pejzaże, aż po całkowitą abstrakcję. Niewątpliwym spoiwem tej różnorodności jest inspiracja klimatem Kadyn.

Uczestnikami pleneru, a zarazem autorami prac prezentowanych na wystawie są uczniowie liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych z Elbląga i Bartoszyc.

Inspiracji i motywów przewodnich do pracy twórczej, uczestnicy poszukiwali w kadyńskich zakątkach: na plaży, w pobliżu zabytkowej cegielni, a także na licznych punktach widokowych, z których roztacza się widok na teren Wysoczyzny.

Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzili wspólnie Michał Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa, wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Plener współprowadzili również instruktorzy plastyki z CSE "Światowid".

Wernisaż odbędzie się we wtorek, 24 października, o godz. 18.00, na holu II piętra CSE „Światowid”. Wystawa dostępna do 8 listopada 2017 r.

Plener „Kadyny – wioska sztuki” został zrealizowany w ramach projektu „W zasięgu tradycji - dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”. Działaniami przeprowadzonymi w ramach projektu były również: warsztaty tworzenia pieczęci ceramicznych „Ceramiczne obrazy” w Świętym Gaju i w świetlicy w Rychlikach, warsztaty rzeźby ludowej „W kręgu świątków” w Przezmarku, warsztaty wykonywania batiku „Batikowe sztandary” w Aniołowie, warsztaty tworzenia ikon „Napisane obrazy” w Tolkmicku, warsztaty tworzenia replik okrętów w Suchaczu.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%