› bieżące
09:40 / 13.12.2017

W Elblągu mieszka jeden z najstarszych emerytów. Ukończył 106 lat

W Elblągu mieszka jeden z najstarszych emerytów. Ukończył 106 lat

fot. Pixabay

Już 45 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje świadczenia honorowe seniorom. Są to osoby które ukończyły 100 lat. Przysługuje im dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. zł. Świadczenie to jest przyznawane wszystkim - bez względu na staż pracy, pobieraną emeryturę lub rentę. 106 latków jest 4, mieszkają na terenie Elbląga, Ełku oraz Olsztyna.

Jedynym warunkiem, aby je otrzymać jest ukończenie 100 lat. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Aby otrzymać dodatkową kwotę pieniędzy, do już pobieranego świadczenia nie potrzebna jest żadna wizyta w ZUS, składanie wniosku ani załatwianie innych zbędnych formalności.

Świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie 100 lat bez pracy przysługuje także tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia, nie otrzymywali emerytury ani renty. Takie osoby, muszą złożyć wniosek oraz dokument potwierdzający datę ich urodzenia. Gdy tylko ukończą 100 lat, przysługuje im świadczenie, które w tym roku wynosi 3536,87 zł brutto. Stulatkowie i starsi otrzymują więc co miesiąc z tytułu wieku jak najbardziej zasłużone wypłaty. Szczególny ukłon kierujemy w stronę tych stu latków, ponieważ wg GUS w Polsce średnio żyjemy 81,9 lat.
W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkowe świadczenie 66 osobom w wieku stu i więcej lat. W poprzednim roku ZUS-y w całym kraju wypłacały 2,3 tys. tych świadczeń. Według statystyk częściej tego pięknego wieku dożywają kobiety niż mężczyźni. Stanowi to ponad 84 % wszystkich „stu latków”. Każdy z jubilatów, jeżeli tylko wyrazi na to zgodę, odwiedzają go pracownicy ZUS w celu wręczenia listu gratulacyjnego od prezesa ZUS.

Obecnie, najstarszą dostojną emerytką otrzymującą świadczenie z  ZUS w  województwie warmińsko-mazurskim, jest Pani, która w tym roku ukończyła 108 lat i mieszka w Lidzbarku Warmińskim. Najstarszy mężczyzna mieszka w Ełku i liczy 107 lat. 106 latków jest 4, mieszkają na terenie Elbląga, Ełku oraz Olsztyna.
Miło jest wiedzieć, że w naszym województwie jest aż 66 osób, które dożyły tak sędziwego wieku i oby takich osób było jak najwięcej. Wszystkim naszym dostojnym emerytom życzymy dużo zdrowia.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS  Województwa warmińsko-mazurskiego 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%