› bieżące
12:36 / 08.07.2013

W Elblągu odbędzie się Sejmik Żeglugi Śródlądowej w Polsce

W Elblągu odbędzie się Sejmik Żeglugi Śródlądowej w Polsce

fot. Marcin Pszczółkowski

10 i 11 lipca do Elbląga zjadą przedstawiciele niemal stu organizacji, stowarzyszeń, związków, fundacji i klastrów zajmujących się żeglugą śródlądową. Pod patronatem ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka, ministra sportu i turystyki Joanny Mucha oraz wiceministra środowiska Stanisława Gawłowskiego odbędzie się w Elblągu I Sejmik Żeglugi Śródlądowej w Polsce – inicjatywa marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa.

Polska jest krajem bogatym w drogi wodne. Niestety, tylko kilka procent polskich rzek i kanałów posiada parametry zgodne z IV klasą techniczną, a udział transportu śródlądowego w przewozach ogółem jest w Polsce dziesięciokrotnie niższy niż średnia dla całej Unii Europejskiej. W ostatnich latach w różnych regionach kraju zaktywizowały się środowiska działające na rzecz turystyki i transportu śródlądowego. Wielość inicjatyw w tych sferach jest imponująca. Są to jednak działania rozproszone, których skuteczność mogłaby być większa, jeśli stworzymy tym środowiskom płaszczyznę współdziałania.

Temu celowi ma służyć powołanie Sejmiku Żeglugi Śródlądowej. Sejmik ma stać się punktem zbornym możliwie wszystkich rozproszonych inicjatyw na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce. Ponieważ większość tych działań wspierana jest przez samorządy wojewódzkie, uzasadnionym jest, że to właśnie marszałkowie taką formułę współpracy stworzą. Posiedzenie inaugurujące ideę Sejmiku odbędzie się w dniach 10 i 11 lipca w Elblągu. Następne posiedzenia będą odbywały się w innych miastach. Inicjatywa - dyskutowana w różnych kręgach - ma już wielu zdeklarowanych sympatyków.

Poza ukonstytuowaniem statusu Sejmiku, pierwsze posiedzenie zajmie się sprawami związanymi z turystycznym wykorzystaniem walorów naszych rzek. Odbędą się dwa panele: „Turystyka wodna w Polsce” oraz panel „Edukacja żeglarska”.

- Zakładamy, że efektem tychże paneli będzie stworzenie raportu otwarcia na temat turystyki wodnej w Polsce oraz wielości inicjatyw – także inwestycyjnych – zrealizowanych w ostatnich latach. Drugim – oczekiwanym i konkretnych efektem – ma być podjęcie tematu stworzenia ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej w oparciu o drogi i akweny śródlądowe. Efekty pracy I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej będą opublikowane w publikacji książkowej – mówi Jerzy Wcisła, dyr. Biura Regionalnego w Elblągu, które Sejmik organizuje.

Podczas Sejmiku podpisane zostaną porozumienia o przystąpieniu województwa warmińsko-mazurskiego do programu rewitalizacji Wisły od Gdańska do Warszawy (MDW E 40) oraz o patronacie marszałków nad Żeglarskim Pucharem Bałtyku Południowego (ŻPBP). ŻPBP to efekt porozumienia związków żeglarskich województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego o wspólnym tworzeniu kalendarza regat żeglarskich i wyłaniania najlepszych żeglarzy. Temu przedsięwzięciu będą patronowali marszałkowie nadmorskich regionów.

W tym roku w ramach ŻPBP odbędzie się ok. 70 zawodów żeglarskich. Drugi dzień Sejmiku odbędzie się na statku, który będzie towarzyszył jachtom startującym do IV Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków. W tym roku żeglarze płyną na trasie: Krynica Morska – Frombork – Bałtijsk – Elbląg. Regaty będą trwały od 11 do 13 lipca. Pierwszy etap będzie także walką o Puchary im. Króla Stefana Batorego. Jest to związane z tworzeniem stowarzyszenia dla szlaku imieniem S. Batorego, prowadzącego z Zalewu Wiślanego, Wisła do Warszawy, Narwią i Kanałem Augustowskim do Niemna. 

7
1
oceń tekst 8 głosów 88%