› inwestycje drogowe
11:50 / 05.09.2012

W Elblągu powstaną pierwsze kontrapasy dla rowerów

W Elblągu powstaną pierwsze kontrapasy dla rowerów

fot. Wikipedia

Kontrapas to pas rowerowy umieszczony na ulicy jednokierunkowej, który umożliwia rowerzystom poruszanie się w kierunku przeciwnym do ruchu samochodów. Obecnie kończą się prace projektowe nad wytyczeniem pierwszych odcinków takiego pasa w Elblągu. Już wkrótce kontrapasy powstaną na ul. Wspólnej i części ul. Kościuszki, na odcinku od ul. Wspólnej do skrętu w lewo do ,,miasteczka szkolnego’’ na ul. Saperów.

Kontrapas jest z definicji jednokierunkowy. W drugim kierunku rowerzyści poruszają na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z ruchem pojazdów samochodowych. Taki pas rowerowy jest wyznaczany zawsze na jezdni, nigdy na chodniku czy na drodze dla rowerów. Jest on zlokalizowany przy prawym krawężniku, tak aby była zachowana podstawowa zasada ruchu drogowego, czyli ruch prawostronny.

- Nie wszędzie jest możliwość i sens budowania wydzielonych dróg rowerowych. Tworzenie kontrapasów ma na celu skrócenie drogi podróży rowerowych po mieście w ten sposób, aby rowerzysta nie musiał omijać ulic jednokierunkowych chodnikami, tylko jechał z ich wykorzystaniem w obu kierunkach – tłumaczy elbląski magistrat. - Realizowana jest w ten sposób jedna z pięciu podstawowych zasad tworzenia systemu rowerowego, tj. zasada bezpośredniości połączeń rowerowych.

Pasy rowerowe na ulicach jednokierunkowych są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej, a w Polsce są znane na razie w największych miastach. Co przyczyniło się do ich popularności? Przede wszystkim skrócenie trasy i czasu przejazdu dzięki ich zastosowaniu, bezpieczeństwo tego rozwiązania zapewnione poprzez bardzo dobry kontakt wzrokowy kierowcy i rowerzysty, znacznie niższy koszt budowy niż drogi rowerowe oraz możliwość znacznego powiększenia sieci tras rowerowych w krótkim czasie.

Pierwsze kontrapasy w Elblągu zostaną wytyczone na całej długości ul. Wspólnej i części ul. Kościuszki (na odcinku od ul. Wspólnej do skrętu w lewo do ,,miasteczka szkolnego’’ na ul. Saperów). Powstanie w ten sposób łącznik od ul. Sienkiewicza, skracający drogę dla rowerzystów do domu studenckiego na ul. Wspólnej, do stadionu na ul. Agrykola i do celu wielu rowerowych podróży czyli ,,miasteczka szkolnego’’ oraz znajdujących się przy ul. Saperów urzędów.

- W następnej kolejności za pomocą kontrapasów chcemy zlikwidować ,,wąskie gardła’’ na trasach podróży elbląskich rowerzystów, takie jak np. ulica Kosynierów Gdyńskich, Kręgielna, Okrężna, Kolejowa, Podchorążych itd. - informują urzędnicy.

Nowa organizacja ruchu będzie z pewnością wymagała zmiany przyzwyczajeń elbląskich kierowców oraz nauczenia się współdzielenia przestrzeni na jezdni z rowerzystami. Rowerzyści zaś bez obaw i zgodnie z przepisami powinni korzystać z nowego rozwiązania, które poprawi komfort jazdy i skróci czas ich przejazdu.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Akcja informacyjna dotycząca elbląskiego kontrapasa

16.10.2012

W piątek, 19 października we wczesnych godzinach porannych, na skrzyżowaniu ulicy Wspólnej i Sienkiewicza, przeprowadzona zostanie akcja informacyjna dla...

Zdjęcia ilość zdjęć 2