› raporty
07:02 / 18.08.2015

W Elblągu powstanie system wczesnego ostrzegania przed powodzią

W Elblągu powstanie system wczesnego ostrzegania przed powodzią

Choć obecnie zmagamy się z falą upałów i suszą, to należy pamiętać, że Elbląg zaliczany jest do grupy miast najbardziej zagrożonych powodziami w Polsce. Zagrożenie to może być spowodowane zarówno spiętrzeniem wód na Zalewie Wiślanym i tzw. „cofkami” na rzece Elbląg, podniesieniem poziomu wód na terenach Żuław (w granicach miasta), jak i wodami opadowymi spływającymi z Wysoczyzny Elbląskiej.

Dlatego pod koniec września tego roku planowane jest zakończenie projektu pn.: „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg”. Projekt realizowany przez Gminę Miasto Elbląg otrzymał dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest utworzenie Lokalnego Systemu Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. System będzie obsługiwany przez Urząd Miejski w Elblągu, a jego głównym celem będzie zabezpieczenie terenu miasta przed możliwymi skutkami wylania rzeki Elbląg lub jej dopływów.

Lokalny System Monitoringu utworzą dwa główne elementy:

  • jednostka centralna ze specjalistycznym oprogramowaniem używanym do tworzenia modelu fal powodziowych,
  • 10 stacji pomiarowych umiejscowionych na rzece, Wysoczyźnie Elbląskiej oraz Zalewie Wiślanym. Stacje pomiarowe wyposażone, między innymi, w deszczomierze, wiatromierze oraz urządzenia mierzące poziom i przepływ wody, będą tworzyć wspólną sieć telemetryczną. Zebrane dane będą przesyłane bezpośrednio do jednostki centralnej. 

Do tworzenia modelu potencjalnego zagrożenia powodziowego wykorzystywane zostaną też dane pomiarowe dotyczące kierunku i siły wiatru, poziomu wody w Zalewie, falowania, opadów, które pochodzić będą z instytucji badawczych (m.in. IMGW i Instytutu Morskiego w Gdańsku). 

Moduł Prognozowania Powodzi, na podstawie danych otrzymywanych z telemetrycznych stacji pomiarowych oraz innych stacji badawczych zlokalizowanych na monitorowanym obszarze, z odpowiednim wyprzedzeniem będzie określał ryzyko wystąpienia powodzi. System stanie się podstawowym narzędziem monitorowania i reagowania, które podczas zagrożenia powodziowego wykorzystają służby zarządzania kryzysowego na terenie miasta. Informacja o możliwości wystąpienia powodzi szybciej dotrze również do osób zamieszkujących tereny bezpośrednio zagrożone zalaniem. 

Informacje o projekcie:

  • Nazwa projektu: Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Miasto Elbląg
  • Beneficjent: Gmina Miasto Elbląg
  • Całkowity koszt realizacji projektu (PLN): 40 082 138,45
  • Kwota dofinansowania (PLN): 34 049 481,68
  • Udział dofinansowania UE (%): 85 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności 
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%