› bieżące
12:21 / 09.01.2017

W Elblągu powstanie Uniwersytet Młodego Odkrywcy

W Elblągu powstanie Uniwersytet Młodego Odkrywcy

fot. PWSZ Elbląg

Przy Akademii Dziecięcej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu powstanie Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Co więcej, jako jeden z 65 zwycięskich projektów w Polsce, otrzyma on dofinansowanie w wysokości 331 180 zł. 

Wszystkie uniwersytety dziecięce w Polsce orzymają łączne dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości w sumie 2 300 000 złotych, które będzie przeznaczone na uruchomienie lub kontynuowanie ich działalności. 

Pierwszy uniwersytet dla dzieci powstał w 2002 roku w niemieckiej Tybindze. W ramach uruchomionego 2 września ubiegłego roku programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy (UMO) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz pierwszy zaoferowało wsparcie finansowe dla tego typu instytucji.

Na zajęciach dzieci w wieku od 6 do 16 lat będą mogły zapoznać się z wynikami najnowszych badań naukowych – wykłady odbywać się będą bowiem na uczelniach i w instytucjach badawczych pod okiem naukowców. Dotychczas w Polsce funkcjonowało ok. 40 uniwersytetów dziecięcych – dzięki wsparciu ministerstwa nauki liczba ta wzrośnie o 25 proc. Działające w ramach UMO uniwersytety dla dzieci pojawią się we wszystkich województwach, a w wielu z nich uruchomionych zostanie nawet pięć projektów.

Program Uniwersytet Młodego Odkrywcy to pierwsza inicjatywa realizowana w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki wyrażonej w tzw. strategii Gowina na rzecz nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z trzech głównych założeń strategii jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych.

Państwowa wyższa Skoła Zawodowa w Elblągu z powodzeniem od 19 lutego 2011 roku prowadzi Akademię Dziecięcą, która ma na celu rozwijanie dziecięcej ciekawości i zdolności twórczych, zainteresowań, umacniania wiary w siebie i  przekonania, że nauka może być fascynująca. Aktywny udział w odpowiednio dobranych i przygotowanych zajęciach dla najmłodszych  pomaga dzieciom lepiej zrozumieć otaczający je świat, sprawia, że nauka staje się bardziej przystępna i przydatna na co dzień. Udział w Akademii rozwija intelektualnie i wyzwala twórczy potencjał najmłodszych.

Zajęcia odbywają się w formie wykładów oraz warsztatów realizowanych w prostej, przystępnej formie, w pomieszczeniach akademickich i laboratoriach uczelni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki temu mali studenci mogą poczuć prawdziwy smak studiowania. Studentami Akademii Dziecięcej może zostać każde dziecko w wieku od 6 do 8 lat.

W ramach Akademii odbywają się także wykłady dla rodziców. Podczas tych spotkań specjaliści podpowiadają, w jaki sposób rozpalać w dzieciach chęć do nauki, jak rozpoznawać ich możliwości oraz omawiają sposoby radzenia sobie z temperamentem i zmieniającą się osobowością dziecka.

Do tej pory  w łamach Akademii Dziecięcej PWSZ zasiadło łącznie ponad 350 dzieci w wieku od5 do 10 lat. Mali studenci wysłuchali łacznie kilkudziesięciu wykładów i wzięlu udział w ponad 70 warsztatach.

Na podstawie informacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PWSZ w Elblagu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%