› bieżące
13:18 / 22.07.2013

W Elblągu rośnie liczba uzależnionych. Najczęściej w terapiach uczestniczy młodzież

 W Elblągu rośnie liczba uzależnionych. Najczęściej w terapiach uczestniczy młodzież

fot. Konrad Kosacz

Jeszcze do sierpnia elblążanie będą mogli brać udział w bezpłatnych warsztatach. Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej oraz Stowarzyszenie „Szansa na rozwój” pomagają osobom uzależnionym i ich bliskim. Najwięcej osób zgłaszających się na terapię w Elblągu to młodzież, głównie dotknięta problemem alkoholizmu i przemocą domową. O tym na czym polegają konsultacje i jaka jest ich skuteczność rozmawialiśmy z Elżbietą Pypauo, koordynatorką projektu.
 

Kto może wziąć udział w projekcie?

W Polsce szacuje się 850 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu i 3,6 miliona pijących szkodliwie. Statystyczny Polak spożywa ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie. Po wyłączeniu z grupy badawczej najmłodszych, ta ilość wzrasta do 13 litrów. Warto dodać, że  57 % nastolatków regularnie sięga po napoje procentowe. Spożycie alkoholu wzrasta wśród dziewcząt, które piją już niemal tyle samo, ile chłopcy.

Bezpłatne zajęcia dla osób uzależnionych odbywają się w Elblągu  przy ulicy Związku Jaszczurczego 17. Jak wskazuje koordynator projektu, pani Elżbieta Pypuao, zainteresowanie elblążan zajęciami jest duże, codziennie zgłaszają się nowe osoby

- Przy kampanii promującej nasze działania wykorzystaliśmy głównie reklamę zewnętrzną: ulotki, plakaty, a obok tego oczywiście Internet. Zgłaszają się do nas osoby w rozległym przedziale wiekowym. Największą grupę stanowi jednak młodzież. My wychodzimy z inicjatywą do elblążan, ale też zdarzają się przypadki kiedy Urząd Miejski kieruje do nas poszczególne osoby. Najczęstszą drogą kontaktu jest bezpośrednia rozmowa, w drugiej kolejności porady telefoniczne, a na samym końcu Internet. Pokazuje to fakt, że ludzie potrzebują rozmów i kontaktu z drugim człowiekiem – taka terapia jest też zresztą najbardziej efektywna. Nasze warsztaty prowadzi wykwalifikowana kadra: terapeuci, policjanci, resocjalizatorzy i  psycholodzy, m.in. Alicja Peperowska i Waldemar Czerski – mówi Elżbieta Pypauo.

Zakres działań Stowarzyszenia „Szansa na rozwój”

„Prowadzenie działań jako wsparcia psychologicznego, pedagogicznego oraz porad prawnych dla środowisk zagrożonych alkoholizmem oraz ofiar przemocy domowej” to projekt, który obejmuje bezpłatne działania w zakresie:

- porad prawnych, w tym sporządzanie pism i mediacji;

- porad psychologicznych;

- spotkań edukacyjnych;

- prowadzenia kampanii informacyjnych dla osób uzależnionych,

- pomocy ofiarom przemocy domowej.

Skuteczność terapii odwykowych w Elblągu

Dużą część lecznictwa odwykowego w elbląskim punkcie konsultacyjnym stanowią osoby dotknięte problemem przemocy fizycznej i psychicznej zadawanej przez, któregoś z członków rodziny. Co ciekawe, sprawcami przemocy coraz częściej stają się kobiety.

Skontaktowaliśmy się przez forum internetowe z jednym z uczestników terapii w Elblągu, który jest ofiarą przemocy domowej:

- Cicha przemoc była obecna w moim życiu od wielu lat. Terapeuci pomogli mi przezwyciężyć wstyd i poczucie winy za tę sytuację. Nauczyłem się, jak trzeba zachowywać się w pierwszym kontakcie ze sprawcą przemocy. Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta w Elblągu jest szansą dla osób, których nie stać na drogie porady psychologów. Wszystkie spotkania odbyły się w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa – mówi Adam (39).

Gdzie należy zgłosić się aby wziąć udział w zajęciach?

Dyżury specjalistów: wtorek:16.00-18.00 (pedagog, resocjalizator) środa: 12.00-15.00 (psycholog, psychoterapeuta) oraz 16.00-18.00 (policjant) czwartek: 10.00-13.00 (terapeuta) Zgłoszenia na terapię i konsultacje możliwe są pod nr tel.: (55) 649-11-44, w godzinach: 8.00-15.00, bądź osobiście: ul. Związku Jaszczurczego 17 pok. 113. E-mail: szansanarozwoj@o2.pl.
Porady bezpośrednie są udzielane od poniedziałku do czwartku w godzinach od 14.00 do 16.00 oraz od 16.00 do 18.00 w siedzibie Centrum (ul. Związku Jaszczurczego 17/101), telefoniczne pod numerem telefonu (55) 642 44 25 lub za pomocą e-maila: esas_1@wp.pl. Akcja potrwa do 16 sierpnia.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%