› rozwój i edukacja
10:00 / 09.09.2016

W Elblągu stawiają na szkolnictwo zawodowe, będą mogli się starać o dodatkowe środki

W Elblągu stawiają na szkolnictwo zawodowe, będą mogli się starać o dodatkowe środki

fot. Bartłomiej Ryś

W sierpniu informowaliśmy o tym, że w Elblągu zostanie postawiony nacisk na szkolnictwo zawodowe. Mamy dobre informacje dla tych szkół i placówek oświatowych, które są zainteresowane rozbudową infrastruktury kształcenia zawodowego. Mogą one starać się o dodatkowe pieniądze z konkursu, który ogłosił Urząd Marszałkowski. Pula środków? 5 mln zł!

W naszym mieście powstaje Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej – będzie to instytucja na bazie infrastrukturalnej Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Zawodowego. To wszystko po to, aby odpowiedzieć na zapotrzebowania pracodawców i na rynek pracy wypuścić specjalistów zawodowych, którzy od razu po zakończeniu nauki rozpoczną dobrze płatną pracę.

Więcej o tym informowaliśmy TUTAJ

Urząd Marszałkowski poinformował, że uruchamia konkurs skierowany właśnie do szkół i placówek oświatowych na dofinansowanie do infrastruktur kształcenia zawodowego.

– Priorytet będą miały projekty dostosowane do potrzeb regionalnej gospodarki – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Czyli takie, które przyczynią się do przygotowania pracowników dla branż dobrze rozwijających się w naszym województwie. Poza strategicznymi specjalnościami Warmii i Mazur – meblarstwem i obróbką drewna, produkcją żywności, ekonomią wody – dobrze rokuje sektor IT. Mamy też warunki sprzyjające powstawaniu centrów usług wspólnych. A i turystyka, wciąż przecież najważniejsza gałąź naszej gospodarki, wkracza na europejski poziom i wymaga dopływu dobrze wykształconych specjalistów. Wachlarz zawodów potrzebnych w regionie się poszerza – trzeba stale polepszać mieszkańcom warunki uczenia się ich.

Warto zwrócić uwagę na wypowiedź marszałka w kontekście Elbląga - w większości przypadków nasze miasto przoduje w województwie (sektor IT, meblarstwo). To dobrze rokuje względem projektów, które być może zostaną złożone.

Dofinansowanie będzie można uzyskać na prace budowlane i wyposażenie w pomoce dydaktyczne pomieszczeń do praktycznej nauki zawodu oraz prowadzania szkoleń, a także na wspieranie i tworzenie branżowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Pula dostępnych środków to 5 mln zł, a maksymalny poziom wsparcia projektu to 85 proc. wydatków kwalifikowalnych. Rozstrzygnięcie nastąpi w kwietniu 2017 roku, a realizacja wybranych przedsięwzięć ma się zakończyć do 30 września 2018 roku.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%