› sport
10:28 / 08.03.2019

W Elblągu trwa wielkie święto brydża

W Elblągu trwa wielkie święto brydża

W Elblągu trwają zawody XXII Żuławskiego Międzynarodowego Kongresu Brydża Sportowego, których areną jest Hotel Elbląg. Rozpoczęły się w czwartek, 7 marca i potrwają do niedzieli, 10 marca. Impreza poświęcona jest pamięci zmarłego w 2004 r. Mirosława Wolka, wielkiego miłośnika brydża. 

Pierwszy Żuławski Kongres został zorganizowany 21 lat temu. Jego triumfatorami byli elblążanie – Mirosław Wołek i Bogusław Gierulski. Kongres Żuławski wszedł na stałe do kalendarza Polskiego Związku Brydża Sportowego. To impreza niezwykle ceniona przez znawców tej dyscypliny sportu nie tylko z Polski, ale także z Europy. Dzięki Kongresowi Elbląg staje się stolicą polskiego i europejskiego brydża. Bardzo dobrą rekomendacją naszej imprezy jest jej charakter międzynarodowy.

Stało się już tradycją, że na Kongres Żuławski przyjeżdzają mistrzowie Polski, Europy, Ameryki Północnej, mistrzowie swiata z Sanya Chiny, Madras, Indie, mistrzowie olimpijscy. Nie inaczej będzie w marcu tego roku. Spodziewamy się,że w 4-dniowym maratonie weżmie udział ok. 400 brydżystek i brydżystów z Polski i Unii Europejskiej: Bułgarii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Szwecji, a także Białorusi i Ukrainy.

Kongres Żuławski odbywa się pod patronatem prezydenta Elblaga – Witolda Wróblewskiego. Patronat honorowy objął marszałek woj. warmińsko-wazurskiego – Gustaw Marek Brzezin. Wysiłki Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego doceniają władze polskiego brydża. Dlatego właśnie podczas Kongresu rozgrywane będą Zimowe Mistrzostwa Polski Teamów w obsadzie międzynarodowej. PZBS Warszawa powierzył nam ich organizację za dotychczasowe profesjonalne i perfekcyjne przygotowane turnieje kongresowe. Brydżyści w Elblągu mają o co walczyć. 
     
Program Żuławskiego Międzynarodowego Kongresu Brydża Sportowego:

  • Czwartek, 7 marca, godz 18.30 – turniej par o Puchar Starosty Elbląskiego – Macieja Romanowskiego, 
  • Piątek, 8 marca, godz. 10 – Zimowe Mistrzostwa Polski Teamów pod patronatem Prezydenta Elbląga – Witolda Wróblewskiego, 
  • Sobota, 9 marca, godz. 11. 30 – turniej par o Puchar Senatora RP Jerzego Wcisły, godz. 17.30 – turniej par o Puchar Posła RP – Jacka Protasa,
  • Niedziela, 10 marca, godz. 10 Kongresowy turniej par o Puchar Poseł RP – Elżbiety Gelert, godz. 19.00 – ceremonia zakończenia, wręczenie oskarów brydżowych. 

Najlepszy duet z Warmii i Mazur i najlepszy zawodnik zagraniczny otrzyma ją Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustawa Marka Brzezina, a najlepsza zawodniczka otrzyma Puchar Wójta Gminy Elbląg Zygmunta Tucholskiego.

W piątek 8 marca o godzinie 19:45 z Hotelu Elbląg zostanie przeprowadzona na żywo transmisja z półfinałów Drużynowych Mistrzostw Polski na serverze internetowym Bridge Base Online. Rywalizację teamów będzie oglądać około 25 tysiecy pasjonatów brydża w Polsce i w Europie.

Elbląskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego zadbało również o dodatkowe atrakcje. 6 marca o godz. 14.00 w Ratuszu Staromiejskim rozpoczął się drużynowy turniej miast zaprzyjaźnionych o Puchar Przechodni Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga – Antoniego Czyżyka. Animatorem i organizatorem tej Międzynarodowej Imprezy Brydżowej jest Zarząd Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego pod wodzą prezesa arc. mm. Bogusława Gierulskiego i koordynatora kongresowych turniejów Reginy Wołek przy współpracy samorządowców, parlamentarzystów, sponsorów i patronatow medialnych oraz prasowych. 

Henryk Łęcki, wiceprezes Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%