› bieżące
06:47 / 19.11.2013

W Elblągu zwodowano największą barkę

W Elblągu zwodowano największą barkę

fot. UM Elbląg

71 metrów długości, 10 metrów szerokości oraz 2,3 metra maksymalnego zanurzenia. Do Elbląga trafiła z Czech. Zwodowana w piątek barka jest największą jednostką, która będzie pływała po rzece Elbląg. W tym tygodniu odbędzie swój pierwszy kurs do obwodu kaliningradzkiego.

Gdańska spółka Weko od 12 lat działa na terenie Elbląga. Firma specjalizuje się w transporcie materiałów budowlanych i węgla. Spółka posiada w sumie cztery barki i trzy pchacze.

- Do obwodu kaliningradzkiego transportujemy materiały budowlane, a stamtąd do Elbląga przywozimy węgiel – wyjaśnia Andrzej Kobylarz, prezes spółki.

Weko 06 – taką nazwę ma zwodowana barka – jest największą jednostką jaka dotąd pływała po rzece Elbląg. Barka trafiła do Elbląga z Czech – tam pływała po Łabie. Została wyremontowana w Stoczni Elbląg (od lutego tego roku właścicielem stoczni jest właśnie spółka Weko).

W uroczystości zwodowania barki, na zaproszenie Andrzeja Kobylarza, uczestniczył prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

- Cieszę się, że spółka Weko prowadzi swoją działalność w naszym mieście – mówi prezydent Jerzy Wilk. – Cieszę się tym bardziej, że spółka zatrudniła w roku 15 osób. Bardzo zależy mi na tym, aby w Elblągu tworzyć klimat przyjazny dla biznesu - dodał prezydent Wilk.

Źródło: UM Elbląg

 

13
5
oceń tekst 18 głosów 72%