› bieżące
12:34 / 07.11.2014

W grudniu próbne matury. Czy nowa formuła oznacza istotne zmiany?

 W grudniu próbne matury. Czy nowa formuła oznacza istotne zmiany?

fot. elblag.net

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nowe zasady zdawania egzaminu maturalnego. Aby go przetestować przed czasem, chętne szkoły ponadgimnazjalne w dniach od 15 do 18 grudnia przeprowadzą egzaminy próbne.

Bez wątpienia nowe przepisy odbierane są w kontekście przeciętnych wyników tegorocznej matury, które zaliczyło średnio tylko 71 proc. maturzystów w kraju (w samym Elblągu i pow. elbląskim). Placówki do zmian przygotowują się od 2012 r.

- Matura próbna jest po to, by umożliwić uczniom klas III LO i techników, zapoznanie się z nowymi zasadami dotyczącymi konstrukcji egzaminu, jak i jego zmienioną techniczną stroną – mówi Grażyna Klimuszko, wicedyr. Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Koszt przygotowania całej procedury pokryje dana placówka ponadgimnazjalna. Od połowy listopada poszczególne OKE przeprowadzą szkolenia uzupełniające dla egzaminatorów. Egzaminy próbne zostaną przeprowadzone w następujących terminach: język polski (poziom podstawowy) – 15 grudnia br. (poniedziałek), matematyka (poziom podstawowy) – 16 grudnia br. (wtorek), język obcy nowożytny (poziom podstawowy) – 17 grudnia br. (środa), wszystkie przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym – 18 grudnia br. (czwartek). „O terminie pobrania materiałów dyrektorzy szkół będą powiadomieni przez dyrektorów komisji okręgowych w odrębnym komunikacie. Oceny prac dokonają nauczyciele macierzystej szkoły na podstawie szczegółowych rozwiązań oraz schematów oceniania, które również zostaną przekazane szkołom" – czytamy w informacji na stronie OKE w Łomży

Uczniowie, którzy nie będą mieli możliwości podejścia do próby, będą mogli pobrać arkusze w konkretnych godzinach w dniach ich udostępniania na stronie. Godziny można sprawdzić pod linkiem:

http://cke.edu.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Probny/20141105_Diagnoza_M.pdf
 

Podczas nowej matury nowością będzie możliwość zdawania przedmiotów dodatkowych, jednak tylko wersji rozszerzonej. Podobny wymóg dotyczy także jednego przedmiotu obowiązkowego., który także musi obejmować poszerzony zakres. Jak zapowiedziała Centralna Komisja Egzaminacyjna – próbne testy nie są obowiązkowe. Przystąpią do nich tylko te szkoły, których dyrektorzy zdecydują się na nie.
 

Jak się dowiedzieliśmy, choć decyzja jeszcze nie zapadła, prawdopodobnie testy próbne zostaną udostępnione mediom.

- Jako komisje radzimy, by przeprowadzać próbne egzaminy w dniach udostępniania zestawów testowych – inaczej mija się to z celem, gdyż uczniowie poznają pytania i wyniki nie będą miarodajne – dodaje wicedyr. G. Klimuszko.

Chociaż próbna matura wydaje się nowością, choć wprowadzaną kolejny raz do systemu, nie oznacza wcale, że szkoły wcześniej nie umożliwiały młodzieży takich prób. W II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu do tej pory nazywano je po prostu diagnozami.

- Tak naprawdę nigdy nie odstąpiliśmy od próbnych matur – stwierdza Agnieszka Jurewicz, dyr. II LO w Elblągu. – Oczywiście diagnoza była dla nas cennym materiał do analiz, nie mniej testy, do których podejdą w grudniu uczniowie z całej Polski, dadzą nam pełniejszy materiał porównawczy. Młodzież także zyskuje, bo zapoznaje się z pytaniami i procedurami. Sądzę, że dzięki temu zmierzą się z mniejszym stresem na prawdziwym egzaminie.

Dyrektor Agnieszka Jurewicz zgadza się z poglądami MEN Joanny Kluzik – Rostkowskiej, która podkreślała, że matura nie ma być formalnością i sprawą oczywistą dla każdego, ale miarodajnym testem wiedzy i umiejętności. Zgodnie z założeniami poprzedniej reformy ma to być także egzamin na wyższą uczelnię, o czym zdecydują przedmioty dodatkowe, nie mające przecież wielkiego wpływu na wyniki maturzystów…

9
1
oceń tekst 10 głosów 90%