› bieżące
16:42 / 21.05.2014

W jaki sposób miasto Elbląg pozyskuje nowych inwestorów?

W jaki sposób miasto Elbląg pozyskuje nowych inwestorów?

Pytanie bardzo dobre, na czasie, zwłaszcza patrząc na ilość bezrobotnych osób w mieście. Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy, a tym samym zadowolenie mieszkańców jest większe. Przyjrzeliśmy się sposobom pozyskiwania nowych inwestorów w Elblągu – czy miasto robi wszystko, aby ich przyciągnąć?

W tej sprawie skontaktowaliśmy się oczywiście z biurem prasowym prezydenta miasta. Trudno było zanotować wszystko, o czym mówiła Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy Jerzego Wilka. Okazuje się, że działań polegających na przyciągnięciu nowych inwestorów jest bardzo dużo.

Przede wszystkim miasto Elbląg posiada Biuro Obsługi Inwestorów, które od 3 kwietnia 2014 roku zostało wyodrębnione i podlega bezpośrednio pod Wiceprezydenta, co umożliwia skuteczniejszą koordynację działań związanych z pozyskiwaniem inwestorów i ich obsługą.

Co należy do głównych zadań BOI? Monika Borzdyńska wymienia między innymi:

Koordynowanie obsługi inwestorów w zakresie projektów inwestycyjnych w mieście.
Sprawowanie opieki nad inwestorami w zakresie jego kontaktów z Urzędem oraz innymi instytucjami miejskimi.
Sporządzanie i aktualizacja miejskiej oferty inwestycyjnej.
Prowadzenie spraw dotyczących Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Współpraca z instytucjami otoczenia biznesu: Elbląski Park Technologiczny, izby gospodarcze, stowarzyszenia, klastry.

Biuro te, według słów rzecznika, ma na koncie za rok bieżący już kilka działań, które mają przybliżyć inwestorów do naszego miasta. Oto one:

Udział w targach budowlanych Fasada w Kaliningradzie
Udział w targach turystycznych Jantur w Kaliningradzie
Otwarci na Skandynawię/ Misja przyjazdowa przedsiębiorców i dziennikarzy ze Szwecji i Finlandii
Dzień Elbląga w Ambasadzie Wielkiej Brytanii
Wyjazd z przedsiębiorcami do Petersburga i Nowogrodu
Spotkanie promocyjne w PAIiIZ
Piknik Technologiczny w Elbląskim Parku Technologicznym
Misja przyjazdowa dziennikarzy z Austrii i Niemiec
Misja przyjazdowa przedsiębiorców z Austrii i Niemiec
Festiwal Promocji Warmii i Mazur V Forum rynków Bałtyckich i Wschodnich w Lidzbarku Warmińskim

Warto powiedzieć więcej słów na temat targów w Kaliningradzie. Prezydent Jerzy Wilk spotkał się z włodarzami w momencie nieciekawej sytuacji geopolitycznej. Pomimo tego otrzymał zapewnienie, że Rosjanom zależy na utrzymaniu pozytywnych relacji (z korzyścią dla obu stron). Rosjanie czytają polską prasę, interesują się „co w Elblągu piszczy”, widać również olbrzymią aktywność elblążan na rynku rosyjskim. Dzięki spotkaniu uzgodniono m.in. szczegóły umowy o cieśninie pilawskiej.

Prezydent stawia głównie na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, lecz nie zapomina o tych największych. Dobrym przykładem jest tu firma Meble Wójcik, która przestała być tylko lokalnym producentem mebli. W miarę upływu czasu na dzień dzisiejszy jest to firma światowa, która rozszerza ekspansję na rynki takie jak Anglia czy też Niemcy. Świetny kontakt pomiędzy UM, a firmą widać chociażby po Dniach Elbląga – Meble Wójcik jest głównym sponsorem pierwszego dnia, czyli koncertu operetkowego.

- W przeciągu 9 miesięcy Jerzy Wilk, zrobił dużo. Powstają 2 hale produkcyjne na Modrzewinie, w planach jest już trzecia (po to, aby pokryć olbrzymią ilość zleceń dla firmy Acoustic). Jerzy Wilk przez 20 lat pracy w samorządzie zawsze robił wszystko na korzyść Elbląga. Prezydent jest już zmęczony, pracuje bez przerw od początku kadencji, a pomimo tego nie poddaje się, nie idzie na urlop - mówi Monika Borzdyńska.

W mieście funkcjonuje również Rada Klastrów. Pomaga ona UM w poprawnym spojrzeniu na małych przedsiębiorców, poznanie ich problemów i sprawne ich rozwiązywanie. Elbląska Rada Klastrów skupia w sobie przedsiębiorców z całego subregionu Elbląga. Zatrudnia 2500 osób, generuje ponad 700 mln złotych, a reprezentuje około 150 przedsiębiorstw.

Borzdyńska zauważa, że duże firmy (jak już wspomniane Meble Wójcik) zajmują się głównie produkcją na olbrzymią skalę. Swoje produkty przeznaczają na eksport. Jest to więc szansa na rozwój małych przedsiębiorstw (z tej samej branży), które produkują np. meble na nasz lokalny rynek. Nie można więc mówić o konflikcie interesów i niezdrowej konkurencji.

Monika Borzdyńska dodaje:

Ponadto w ramach promocji gospodarczej prowadzony jest portal internetowy www.inwestycje.elblag.pl, na którym każdy zainteresowany inwestor, jak również mieszkaniec/przedsiębiorca może znaleźć informacje dotyczące oferty inwestycyjnej, wsparcia instytucji otoczenia biznesu oraz niezbędne informację nt. rozpoczęcia i wsparcia swojego biznesu.

Na wspomnianej stronie internetowej można znaleźć również informacje nt. bieżących przetargach sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości, wraz z dostępem do niezbędnych informacji nt warunków zakupu bądź dzierżawy oraz bezpośrednio na portalu mapowym może odnaleźć na mapach miasta informacje potrzebne do podjęcia wstępnej analizy wyboru nieruchomości pod inwestycję.

Rzecznik wyjaśniła również sprawę budżetu miasta. Doniesienia prasowe, jakoby miasto w dalszym ciągu się zadłużało, są nieprawdziwe. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego zagrożenia dla budżetu miasta. O jego podsumowaniu będzie można dopiero mówić w roku 2015.

10
7
oceń tekst 17 głosów 59%