› bieżące
07:00 / 12.02.2016

W lipcu wielki test dla polskich służb. Możliwe przywrócenie kontroli na granicach państwa

 W lipcu wielki test dla polskich służb. Możliwe przywrócenie kontroli na granicach państwa

fot. archiwum elblag.net

Nasze służby mundurowe na tym etapie są przygotowane do realizacji swoich zadań przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży - zapewnił po spotkaniu z komisją ds. służb specjalnych wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

- To, co należało do ich zadań dotąd zostało wykonane prawidłowo - podkreślił.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych analizuje przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie. Oprócz spotkania z Zielińskim, rozmawiała też z reprezentantami MSZ, AW i ABW oraz straży granicznej, BOR, policji i straży pożarnej.

- Wszystko jest przygotowywane i realizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami wynikającymi z rozpoznanych zagrożeń - zapewnił dziennikarzy Zieliński, który w resorcie nadzoruje służby mundurowe.

Pytany o ewentualne zagrożenia powiedział, że weryfikowane jest ewentualne zagrożenie terrorystyczne. 

- Stopień zagrożeń terrorystycznych dla Polski określany jest jako niski. To nas bardzo cieszy, ale co jakiś czas jest weryfikowane - co miesiąc zbiera się zespół ds. zagrożeń terrorystycznych i działań antyterrorystycznych i ocenia to - wyjaśnił.

Zaznaczył, że takie analizy będą czynione aż do dat tych wydarzeń oraz w ich trakcie. 

- Na razie takich sygnałów nie ma, ale mamy świadomość zagrożeń. To, że nasz kraj jest bezpieczny, to nas bardzo cieszy, ale wiemy też, że świat nie jest bezpieczny - dlatego będziemy czuwać - zapewnił.

Zieliński przypomniał, że w trakcie procedowania jest odpowiednie rozporządzenie pozwalające na czasowe przywrócenie kontroli granic na czas tych przedsięwzięć. 

- Mówimy o lipcu. Wszystkie dostępne niezbędne sposoby kontroli będą podjęte. O szczegółach nie chciałbym mówić, ale Straż Graniczna ma w tym doświadczenie, bo już dwukrotnie kontrola była przywracana - w związku z Euro 2012 i szczytem klimatycznym - powiedział.

- Tradycyjne metody kontroli będą podejmowane. Nie mówmy o szczegółach, by nie uprzedzać - dodał.

Czy każdy z dwóch milionów uczestników Światowych Dni Młodzieży może być bardzo dokładnie sprawdzony - odpowiadam - tak, będzie dokładnie sprawdzony zależnie od tego w jakim miejscu ten uczestnik się znajdzie - podkreślił.

Zdaniem członka komisji Marka Biernackiego (PO) z informacji przekazanych posłom wynika, że służby dobrze przygotowują się do lipcowych wydarzeń w Warszawie i Krakowie.

- Prace trwają i przygotowania są prowadzone w sposób fachowy, profesjonalny, i na tym etapie wypełniają wszystkie standardy, które powinny zostać zachowane - powiedział Biernacki. 

- Nie chciał mówić o ewentualnych zagrożeniach i problemach. - Przedstawiły je Agencja Wywiadu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale ta część była tajna - powiedział.

Zdaniem Jarosława Krajewskiego (PiS) uzyskane informacje o przygotowaniach służb mundurowych i specjalnych do Światowych Dni Młodzieży świadczą o dobrym przygotowaniu do wydarzenia z udziałem papieża Franciszka. 

Służby pracują na najwyższych obrotach, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ŚDM - powiedział dziennikarzom.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM.

Źródło: Kurier PAP

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%