› bieżące
19:37 / 23.04.2014

W maju czekają nas imprezy rodzinne

W maju czekają nas imprezy rodzinne

fot. Konrad Kacprzak

Z okazji 10 – lecia Polski w Unii Europejskiej odbędą się w Elblągu dwa pikniki rodzinne. Dwa majowe weekendy zapowiadają się na pełne atrakcji dla osób w każdym wieku. Pikniki będą okazją do spotkania i integracji. Być może wtedy w naszym mieście pojawi się również premier Donald Tusk.


- Możliwość rodzinnego wyjścia na spacer, skorzystania z atrakcji przygotowanych w ramach imprezy z pewnością przyciągnie wiele osób. Niewątpliwym atutem wydarzenia będzie fakt, iż każdy, niezależnie od wieku i płci, będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie – opowiadają organizatorzy.

Dla najmłodszych zaplanowana została strefa zabawy oraz strefa edukacji. Dużym zainteresowaniem dzieci z pewnością cieszyć się będą atrakcje w postaci malowania twarzy czy możliwość otrzymania balonikowego zwierzątka. Młodzież być może zainteresuje parada uliczna w wykonaniu „Zmysłów” oraz możliwość przyjrzenia się z bliska np. wozom strażackim czy policyjnym. Osoby dorosłe będą mogły zdobyć informacje na temat funduszy unijnych, skosztować pysznej zupy i posłuchać koncertu.

Od 10 lat Polska korzysta z dostępnych instrumentów polityki strukturalnej. W wyniku realizacji różnych projektów udało się podnieść konkurencyjność przedsiębiorstw, nastąpił rozwój infrastruktury i ochrony środowiska, zmniejszyły się też dysproporcje między poszczególnymi regionami. Również w województwie warmińsko-mazurskim wiele projektów i inwestycji było współfinansowanych przez Fundusze Europejskie. Zagospodarowano m.in. Pola Grunwaldzkie, wybudowano port pasażerski EKO-MARINA w Giżycku, wybudowano Elbląski Park Technologiczny na Modrzewinie czy Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie.

Z tych środków korzystają również instytucje kultury. ŚWIATOWID rozpoczął realizację projektów unijnych już w 2001 roku – to wtedy dzięki środkom z Programu PHARE, udało się zorganizować takie przedsięwzięcia, które i dziś mają swoją kontynuację – plener Kadyny wioska sztuki, Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych (dziś Międzynarodowe Spotkania Artystyczne), a także Europejskie Spotkania Taneczne POMOSTY (dziś Turniej Tańca Pomosty). Później, niemal co roku, z funduszy PHARE, RITA, INTERREG, Funduszy Małych Projektów, Funduszy Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych czy z Regionalnego Programu Operacyjnego ŚWIATOWID mógł realizować od jednego do czterech projektów.

- Były to mniejsze i większe działania na rzecz mieszkańców naszego miasta i regionu. Prócz projektów dzięki którym szkoliliśmy, organizowaliśmy wydarzenia artystyczne, to za pieniądze unijne udało się również stworzyć portal społecznościowy eKulturalni.pl, a także rozbudować Regionalną Pracownię Digitalizacji – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID.

Piknik rodzinny związany z 10-leciem Polski w Unii Europejskiej odbędzie się w czwartek, 1 maja o godz. 10.00 na Bulwarze Zygmunta Augusta. W ramach pikniku odbędą się konkursy, występy zespołów tanecznych i wokalnych. Nie zabraknie beneficjentów funduszy unijnych, którzy prezentować się będą na stoiskach. Z kolei Majówka europejska odbędzie się w sobotę, 10 maja na Stadionie na ulicy Krakusa. Rozpocznie się o godz. 11.00. Na ten dzień zaplanowano festyn dla rodzin promujący tematykę Unii Europejskiej oraz świętujący 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, w tym m.in. 2 mecze piłki nożnej, konkursy, zabawy i pokaz rajdowy.

PIKNIK RODZINNY Z OKAZJI 10-LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ ELBLĄG, BULWAR ZYGMUNTA AUGUSTA, 1 MAJA 2014

10.00 – 18.30 Piknik rodzinny skierowany do mieszkańców regionu będzie okazją do spotkania i integracji. Niewątpliwym atutem wydarzenia będzie fakt, iż każdy, niezależnie od wieku i płci, będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. W ramach pikniku odbędą się konkursy, występy zespołów tanecznych i wokalnych, będzie można skorzystać ze specjalnie wydzielonych stref zabaw i edukacji. Nie zabraknie beneficjentów funduszy unijnych, którzy będą się prezentować na stoiskach. - strefa zabawy w postaci urządzeń pneumatycznych (dmuchawców).

Znajdą się wśród nich – zamek do skakania z zadaszeniem, suchy basen z piłeczkami, tor przeszkód, duża zjeżdżalnia, dmuchany dart oraz trampolina. Na wybranych urządzeniach rozdawane będą dzieciom balonikowe zwierzątka. - strefa edukacji – będzie to wydzielona, zadaszona, zabezpieczona i oznakowana przestrzeń, w której na dzieci i młodzież czekać będą atrakcje o charakterze edukacyjnym, popularyzujące wiedzę na temat Funduszy Europejskich.

Na 10 stacjach znajdzie swoje miejsce 10 stanowisk o różnym spektrum aktywizacji dzieci:

Stacja edukacyjna – na tej stacji dzieci otrzymają specjalne książeczki, do których będą zbierać „fundusze unijne”. Fundusze, w formie naklejek, będzie można zdobyć na pozostałych stacjach w namiocie edukacyjnym. Co godzinę z zebranych książeczek losować będziemy drobne upominki dla dzieci.

Stacja filmowa – stacja ta informować będzie o znaczeniu funduszy unijnych dla kinematografii. Stacja digitalizacji – podkreślanie wagi zachowania dziedzictwa kulturowego - procesu digitalizacji obiektów, fotografii a następnie udostępnianie ich on-line.

Stacja językowa – dzięki Funduszom Europejskim podnoszone są kompetencje językowe zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

Stacja plastyczna – finansowanie sztuki ze środków unijnych przyczynia się zarówno do powstawania nowych dzieł, jak i do zachowania dotychczasowego dorobku w tej dziedzinie.

Stacja sportowa – stacja ta informować będzie o dotacjach unijnych na sport i rekreację. Stacja naukowa – podkreślanie wpływu badań naukowych na szybki rozwój cywilizacyjno-gospodarczy kraju i budowę gospodarki opartej na wiedzy.

Stacja medyczna – dzięki środkom z Funduszy Europejskich zakupiono sprzęt medyczny, który podnosi bezpieczeństwo zdrowotne, poprawia efektywność systemu ochrony zdrowia.

Stacja innowacji – promowanie przedsięwzięć i inicjatyw o charakterze rozwojowym i innowacyjnym oraz upowszechnianie idei innowacji i rozwoju w społeczeństwie i gospodarce.

Stacja rękodzieła – Unia Europejska wspiera również działalność gospodarczą oraz tworzenie nowych firm. Dotowane jest m.in. tworzenie rękodzieła i biznes z nim związany.

Na stacjach dzieci będą tworzyć animacje, digitalizować, grać w językowe gry, dokańczać dzieła sztuki i układać z puzzli obiekty dofinansowanie z Unii, grać w piłkarzyki, przeprowadzać badania naukowe i eksperymenty, uczyć się pierwszej pomocy, projektować roboty, tworzyć kukiełki i pocztówki. - strefa animacji – w tej części dzieci będą mogły otrzymać balonikowe zwierzątko, spróbować swoich sił w tworzeniu baniek mydlanych, wziąć udział w zabawach z chustą Klauza oraz opuścić piknik z artystycznie pomalowaną twarzą. - parada uliczna pod hasłem „Warto wiedzieć, że … - Fundusze Europejskie wokół nas”.

W ramach parady zaprezentowany zostanie spektakl „Zmysły”, czyli parada teatralna z udziałem „ust Korali”, „Ręki żonglującej słoniem”, „Stepujących Gałek Ocznych” i „Wrzeszczących Uszu”. Poza paradą Teatr „Kolekcjonerzy wzruszeń” przygotują happening uliczny oraz specjalna strefę relaksacyjna gdzie będzie można zdobyć wiedzę na temat funduszy unijnych. - Dla uczestników pikniku przygotowany został poczęstunek w postaci zupy i tortu. - Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich. Każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać wyczerpujące informacje na temat tego, gdzie i w jaki sposób może ubiegać się o dotację bezzwrotną lub pożyczkę, z jakich programów może skorzystać i jakie warunki spełnić.

W pikniku wezmą udział beneficjenci różnych programów unijnych z regionu, którzy w różnoraki sposób zaprezentują swoje projekty. Znajdą się wśród nich: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Straż pożarna, Policja, Towarzystwo Przyjaciół dzieci Oddział Okręgowy w Morągu, Przedsiębiorstwo Handlowo – produkcyjne „AGRO – COOP” Sp. z o.o., Kacze Bagno - Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, Szkoła Podstawowa nr 6 w Braniewie, 11. Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rozwoju obszarów wiejskich WROTA, Szkoła Policealna im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie, Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

- Część beneficjentów nie będzie miała ekspozycji w namiotach, ale będzie prezentowała swoje osiągnięcia wyłącznie na scenie. Występy taneczne, wokalne, artystyczne, warsztaty (m.in. Stowarzyszenie Jantar czy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu).

PROGRAM IMPREZY PN. „REKREACYJNIE DLA EUROPY” Elbląg Stadion ul. Krakusa 10 maja 2014 godz. 11.00 – 16.00 Wydarzenie o charakterze festynu dla rodzin promującego tematykę Unii Europejskiej oraz świętujące 10 rocznicę wejścia Polski do UE

Program:

11.00 – Powitanie zawodników, widzów oraz gości
11.05 – Parada Orkiestry Dętej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – wprowadzenie zawodników na boisko
11.15 – 12.30 - Mecz młodzików z klubu Concordia Elbląg z Lechią Gdańsk
11.45 – 12.00 – przerwa w meczu ogłoszenie wyników konkursu dot. wiedzy o UE i wręczenie nagród laureatom (wycieczka do Europarlamentu) podpisanie porozumienia pomiędzy klubem Concordia Elbląg, Grupą LOTOS i Akademią Piłkarską Lechia Gdańsk - projekt „Biało-zielona przyszłość z Lotosem” pod patronatem samorządu wojewódzkiego i miejskiego pokaz tańca w wykonaniu zespołu tanecznego DESTINATION
12.30 – 12.50 – Blok konkursów/ zabaw dla dzieci i młodzieży – prowadzenie Eduard.
12.50 – 13.00 – występ Orkiestry Dętej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – wprowadzenie drużyny na boisko
13.00 – 14.15 - Mecz samorządowców, VIPów kontra Old Boyów z Lechii Gdańsk
13.30 – 13.45 – przerwa w meczu Freestyle Football Show – pokaz tricków piłkarskich w wykonaniu Krzysztofa Golonki, mistrza świata w Trikach Piłkarskich z 2011 roku.
14.15 – 14.30 – Blok konkursów/ zabaw dla dzieci i młodzieży
14.30 – Uruchomienie sceny występ zespołu „Skaczące nutki”, występ kuglarski/ pokaz wielkich baniek, występ zespołu „Szalone małolaty”, pokaz/konkurs trików piłki nożnej, występ Kai Czulewicz finalistki programu X-Factor

AKCJE RÓWNOLEGŁE: Na drugiej połowie stadionu od godz. 11:00 zostanie uruchomione: Miasteczko rajdowe - m.in. spotkanie z kierowcami rajdowymi, pokaz jazdy samochodem. Miasteczko rekreacyjno – animacyjne, na którym będą ogólnodostępne atrakcje dla dzieci i młodzieży: stacja cyrkowa, stacja zabaw, stacja sportowa, warsztaty z wykonywania trików piłkarskich, urządzenia pneumatyczne, ścianka wspinaczkowa, stacja gastronomiczna.

 

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%

Powiązane artykuły

Premier Donald Tusk 1 maja odwiedzi Elbląg

28.04.2014 komentarzy 12

To będą bardzo ważne obchody 10-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. Razem z elblążanami ten dzień będzie świętował premier Donald Tusk. To już pewna...