› zdrowie i uroda
13:52 / 21.08.2015

W najbliższy wtorek bezpłatne konsultacje onkologiczne

W najbliższy wtorek bezpłatne konsultacje onkologiczne

Od godziny 10:00 w Szpitalu Wojewódzkim będzie można za darmo się zbadać. Lekarze zachęcają do wzięcia udziału - wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse wyleczenia.

To dobrze, że organizuje się tego typu akcje, że można przyjść i otrzymać lekarską poradę... jak to jednak jest na codzień? Często czekamy po kilkanaście miesięcy, aby dostać się do specjalisty. W przypadku zachorowań na nowotwory złośliwe jest to dla pacjenta niemalże wyrok śmierci.

Wprowadzony w życie 1 stycznia 2015 roku pakiet onkologiczny miał sytuację uprościć. Osobna kolejka dla chorych na raka, specjalne "zielone karty", czy z góry ustalony czas od pierwszej wizyty do podania ostatecznej diagnozy. Założenia pakietu stworzonego przez ministra Arłukowicza były piękne, jednakże spotkały się z ostrą krytyką ze strony lekarzy. Co ciekawe, nawet tych, którzy byli parlamentarzystami koalicji rządowej.

Lekarze twierdzą, że pakiet pomógł bardzo niewielkiej liczbie chorych, a przyczynił się do zwiększenia biurokracji. Tzw. Karta Onkologiczna (zielona karta) miałaby upoważniać jej posiadacza do ominięcia kolejek i skorzystania z wizyty u specjalisty. W wielu opiniach można zauważyć, że taki manewr dzieli pacjentów na "lepszych i gorszych" i który, sam z siebie, tworzy nowe kolejki.

Pakiet mówi również o tym, że od wizyty, podczas której pacjent dostanie zieloną kartę, nie może minąć 9 tygodni do wystawienia diagnozy. Według lekarzy jest to jednak ciężkie do zrealizowania - w szpitalach brakuje sprzętu, albo są do niego gigantyczne kolejki. Eksperci mówią, że może okazać się że pacjent będzie zmuszony pojechać do szpitala bardzo odległego od jego miejsca zamieszkania, jeśli akurat tam zwolni się miejsce.

Jeszcze jednym z zapisów w pakiecie jest to, że jeśli lekarz postawi złą diagnozę przy jednym na piętnastu pacjentów, to z własnych pieniędzy będzie musiał zapłacić za szkolenie. W innym wypadku straci uprawnienia.

Jedynym plusem, który zauważyli w pakiecie lekarze jest to, że zostały zniesione limity przy leczeniu schorzeń nowotworowych. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych konsultacjach. Aby móc z nich skorzystać, należy zadzwonić pod numery podane poniżej: 55 235 89 00 lub 55 235 89 01.

A co Wy sądzicie o pakiecie onkologicznym? Pomógł, czy zaszkodził? Mieliście okazję z niego skorzystać?

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%