› bieżące
06:37 / 09.07.2013

W naszym województwie śmieci pod kontrolą?

W naszym województwie śmieci pod kontrolą?

fot. Konrad Kosacz

Efekty działań samorządów na Warmii i Mazurach są dobre, choć nie idealne - powiedział wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który oceniał pierwsze dni obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej.

Od 1 lipca obowiązuje nowa ustawa, na mocy której to gminy odpowiadają za utrzymanie porządku i czystości na swoim terenie.

- Na prawie 2,5 tysiąca gmin w Polsce tylko 19 nie ogłosiło przetargów na odbiór odpadów - mówi Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski. - W naszym województwie gminy podeszły do realizacji nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości wzorcowo.

- W województwie jest 116 gmin. Do 2 lipca 87 z nich podpisało nowe umowy na wywóz odpadów. Pozostałe gminy są już po przetargach, ostatnie umowy będą podpisane najpóźniej do 9 lipca. Tylko jedna gmina - Pieniężno - nie ma rozstrzygniętego przetargu, ale zleciła wywóz śmieci dotychczas zajmującej się tym firmie. Myślę więc, że w naszym województwie nie ma żadnego zagrożenia dla wykonania ustawy. - Posiedzenie zespołu zwołałem, by porozmawiać ze służbami odpowiedzialnymi m.in. za kontrole stanu czystości na terenie gmin i wnikliwie ocenić czy nowa ustawa jest realizowana w sposób prawidłowy i czy nie ma jakichś niedociągnięć związanych z wywozem nieczystości z terenu poszczególnych gmin - wyjaśnił Marian Podziewski.

Wojewoda zalecił obecnym na posiedzeniu zespołu kierownikom służb, inspekcji i instytucji, by w razie stwierdzenia nieprawidłowości w utrzymaniu czystości nie stosowali natychmiastowych represji.

- Naszym celem jest łagodne wdrażanie ustawy i niemalże codzienny monitoring stanu w województwie warmińsko-mazurskim, a nie karanie - podkreślił wojewoda. Wojewoda Marian Podziewski zapowiedział uruchomienie specjalnej infolinii. Każdy będzie mógł wyjaśnić swoje wątpliwości dotyczące ustawy.

Już teraz z pytaniami można się zwrócić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie pod numerem 89 522 08 49 od godz. 7.00 do 15.00.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Elbląg utonie w śmieciach? Sprawdź, czy twoje odpady zostaną wywiezione

03.07.2013 komentarzy 2

Stało się. Jednym z tematów wzbudzających w ostatnim czasie największe kontrowersje, były zmiany spowodowane tzw. „ustawą śmieciową”. Dwa dni...