› bieżące
15:16 / 19.07.2013

W niedzielę rusza kolej nadzalewowa

W niedzielę rusza kolej nadzalewowa

Piękne krajobrazy, stukot kół, wolny bieg wagonów, świeże powietrze, to propozycja na ciekawą podróż dla elblążan i turystów. Już w ten weekend rusza Kolej Nadzalewowowa, dzięki której będziemy mogli z łatwością dotrzeć na plaże nad Zalewem Wiślanym. Zachęcamy do zapoznania się z rozkładem jazdy. 

Od najbliższej niedzieli (21 lipca 2013) pociągi Kolei Nadzalewowej kursować będą do Fromborka. Kursy z Elbląga zaplanowana są dwa razy dziennie, o 8:49 i 16:25. W zależności od miejsca, w które chcemy się wybrać ceny wahają się od 4 do16 zł. Od cen obowiązują ulgi ustawowe.

Połączenia uruchomione zostały we współpracy oraz dzięki wsparciu i zaangażowaniu 5 partnerów: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto Elbląg, Gmina Elbląg, Tolkmicko, Fromborka.

Tu sprawdzisz cennik i rozkład jazdy.

Kolej Nadzalewowa to linia kolejowa, która w zamyśle niemieckich projektantów miała połączyć Elbląg z Królewcem. W latach 1897–1899 zbudowano odcinek łączący Elbląg z Braniewem, gdzie Kolej Nadzalewowa łączyła się z Koleją Wschodnią umożliwiając dalszą podróż aż do Królewca. W roku 1897 rozpoczęto budowę Kolei, będącej prywatną inwestycją towarzystwa akcyjnego z Królewca. W maju 1899 roku ukończono budowę odcinka z Elbląga do Fromborka, a we wrześniu oddano do użytku odcinek łączący Frombork z Braniewem. Jednocześnie ukończono prace przy budowie dwóch nowych dworców w Elblągu – Elbląg Miasto oraz Elbląg Angielskie Źródło. Dworzec Elbląg Miasto miał połączenie z dworcem Elbląg Dworzec Wschodni, co włączało Kolej Nadzalewową do ogólnokrajowej sieci kolejowej. 

Od momentu powstania Kolej Nadzalewowa stanowiła ważny fragment lokalnej sieci kolejowej w Prusach Wschodnich, łącząc dwa większe miasta (Elbląg i Braniewo). Do 1918 r. na odcinku Elbląg - Kadyny spotkać można było pociąg cesarza Niemiec, Wilhelma II, który w Kadynach miał swoją letnią rezydencję. Linia obsługiwała ruch osobowy oraz towarowy, przewożąc w latach 30. ponad 400 000 pasażerów oraz 250 000 ton towarów. W okresie międzywojennym na trasie kursowały także pociągi turystyczne Niemieckich Kolei Państwowych. W Tolkmicku podróżni mieli możliwość przesiadki na statki "białej floty" do Krynicy Morskiej 

Kolej nadzalewowa będzie czynna do 25 sierpnia w niedzielę i święta.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%