W okolicach Elbląga być może będzie można zobaczyć zorzę polarną!
Dziś, jutro i pojutrze w nocy (7 - 9 września) w okolicach Elbląga być może będzie można zobaczyć zorzę polarną.
Jak poinformował portal Twojapogoda.pl:
Na Słońcu doszło do największego rozbłysku od 12 lat. Ciemne plamy, które pojawiły się na jego powierzchni, plują w stronę Ziemi naładowanymi cząstkami, które najbliższych nocy mogą wywołać silną burzę geomagnetyczną, a wraz z nią zorzę polarną, widoczną w Polsce.
Jak głoszą administratprzy profilu Z głową w gwiazdach jutro i pojutrze specjaliści spodziewają się dotarcia do Ziemi materii z wczorajszego niezwykle silnego rozbłysku klasy X9.3.
Nie został on wygenerowany centralnie w stronę Ziemi ale nasza magnetosfera będzie i tak mocno "zmęczona" po poprzednich rozbłyskach. Efektem tego mogą być silne zorze polarne również na średnich szerokościach geograficznych - w tym również nad Polską.
- prognozują.
Jak radzą specjaliści, aby zaobserwować zorzę polarną najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym, północnym horyzontem. Największe szanse na zaobserwowanie zorzy będą mieli mieszkańcy wybrzeża.
Zorza na naszych szerokościach geograficznych nie jest tak intensywna jak w Arktyce. Może być blada, bez kolorów. Warto mieć pod ręką aparat który na dłuższej ekspozycji uchwyci słabe światła zorzy polarnej. Pojawienie się zorzy to zawsze ruletka. Nigdy nie ma 100%. W tym przypadku możemy mówić o bardzo wysokim prawdopodobieństwie pojawienia się tego zjawiska nad Polską
Na widoczność zorzy polarnej duży wpływ mają panujące w danej chwili warunki atmosferyczne. Na szczęście na weekend prognozowane są przejaśnienia.
Powstawanie zjawiska zorzy polarnej jest związane z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze górnej atmosfery ziemskiej. Słońce stale emituje strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca większe ilości tego typu cząstek. W pobliżu Ziemi ich tory lotu są w większości odchylane przez pole magnetyczne naszej planety. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się po torze o kształcie helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego świecenie zorzowe. Świecenie zorzowe tworzy ponad 270 linii emisyjnych, głównie tlenu i azotu.
Źródła: Facebook.com/ZGlowaWGwiazdach, Twojapogoda.pl, Wikipedia