› relacje
13:26 / 20.09.2013

W parku Dolinka uroczyście odsłonięto formę przestrzenną Jana Chwałczyka

W parku Dolinka uroczyście odsłonięto formę przestrzenną Jana Chwałczyka

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Choć stanęła w Parku Dolinka już parę tygodni temu to właśnie wczoraj (19 września) nastąpiło oficjalne otwarcie nowej formy przestrzennej, której autorem jest Jan Chwałczyk.

Formy przestrzenne są na tyle zadomowione w Elblągu, że często przestajemy zwracać na nie uwagę. Niewiele osób ma świadomość, że "otwarta galeria form przestrzennych" jest żywa, a w ostatnim czasie pojawiły się w niej trzy nowe formy. Są to rzeźby Carlesa Valverde ( park dolinka), Rolanda de Jong Orlando (ul. Hetmańska) i ta wczoraj odsłonięta, o tajemniczej nazwie „Reproduktor Światła Słonecznego” Jana Chwałczyka. Na swoje miejsce czeka jeszcze K-Dron Janusza Kapusty, obecnie znajdujący się w Galerii EL.

Na uroczyste otwarcie, ze względów zdrowotnych i dużego natłoku pracy, niestety nie mógł przybyć autor formy. W jego zastępstwie przybył jego bliski współpracownik, Jarosław Nowak, przywiózł on ze sobą, słowa uznania od autora, który był pozytywnie zaskoczony ostatecznym efektem swojej pracy.

Obecni na uroczystym otwarciu goście, a dokładnie państwo Wojewscy, którzy dobrze pamiętają takie uroczystości z lat 60-tych i 70-tych. Przypomnieli oni o małej tradycji, która zawsze towarzyszyła wernisażom form przestrzennych. Polegała ona na tym, że do wcześniej opróżnionej butelki wina wkładano kartkę papieru z podpisami obecnych na wernisażu gości. Tradycji stało się zadość i butelka po uprzednio opróżnionym czerwonym winie wylądowała w ziemi.

Więcej o projekcie w ramach którego powstała forma i o samej formie można przeczytać tutaj.

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%

Powiązane artykuły

W parku Dolinka stanęła nowa forma przestrzenna - zobacz zdjęcia

09.08.2013 komentarzy 3

Rano w piątek (9 sierpnia) w parku dolinka stanęła nowa forma przestrzenna. Jest to rzeźba zaprojektowana przez Jana Chwałczyka pt. "Reproduktor światła...

Zdjęcia ilość zdjęć 22