› rozwój i edukacja
18:38 / 07.10.2019

W SP nr 19 rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania (+ zdjęcia)

W SP nr 19 rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania (+ zdjęcia)

fot. Marcin Mongiałło

W Przedszkolu nr 11, Szkole Podstawowej nr 19 oraz Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu rozpoczął się dziś, 7 października 2019 r., Europejski Tydzień Kodowania w naszym mieście. Z tej okazji SP nr 19 odwiedził dziś wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz oraz dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Małgorzata Sowicka.  

Dzisiejszym spotkaniem chcieliśmy zaznaczyć, że bierzemy udział w projekcie unijnym „Matematyka – indywidualizacja  i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej" , który rozpoczął się 1 października tego roku. W jego ramach powstanie w naszej szkole międzyoddziałowa pracownia komputerowa, multimedialna. Biorą w nim udział wszystkie szkoły podstawowe w Elblągu, które zostaną bogato wyposażone w nowoczesne narzędzia dydaktyczne: roboty edukacyjne, drukarki 3D. Nasz szkoła będzie liderem tego projektu

– poinformowała nas Ewelina Bagdziun, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujezycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu.

Przypomnijmy, że Tydzień kodowania, czyli CodeWeek, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się" w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym czasie w różnych państwach organizowane są działania promujące naukę kodowania. Szereg wydarzeń z tej okazji można odnaleźć na stronie: http://events.codeweek.eu.

W Elblągu prekursorem wykorzystania robotów edukacyjnych na szerszą skalę była Szkoła Podstaowa nr 19, a inicjatorami byli ówczesny dyrektor tej placówki Edward Piertrulewicz oraz nauczyciele – Ewelina Bagdziun i Mateusz Paradowski. Począwszy od 2017 roku dokupywane są coraz to nowe pomoce dydaktyczne do kodowania, przede wszystkim zestawy robotów edukacyjnych. Warto jednak dodać, że już wcześniej (przed 2017 r.) w tej placówce prowadzono zajęcia z programowania.

Obecnie jest bardzo dużo narzędzi i pomocy dydaktycznych, które pozwalaja uczyć kodowania. Uczniowie uczą się przede wszystkim poprzez zabawę. W ten sposób uczą się kodowania, rozwiązywania problemów, układania algorytmów. Nie zawsze jest potrzeba posiadania narzędzi, pomocy dydaktycznych, które są bardzo drogie. Owszem nasza szkoła jest wyposażona w roboty edukacyjne, monitory dotykowe. Chcieliśmy podczas dzisiejszego spotkania pokazać, że wystarczy nawet kartka papieru, długopis, mata, kilka kolorowych kubeczków, kilka wydrukowanych obrazków, aby skutecznie uczyć się kodowania. 

– poinformowała nas dyrektor Ewelina Bagdziun.

Pomoce dydaktyczne, które zakupiliśmy, oprócz nauki kodowania, umożliwają naukę języka angielskiego. 

– dodała. 

Bardzo istotna jest kreatywnośc nauczyciela. Obliczyliśmy z Mateuszem Paradowskim, nauczycielem kodowania, że mamy łącznie aż ponad 30 typów robotów edukacyjnych. Nauczyciele mają do nich dostęp i wykorzystują je w zależności od tego, jakie mają pomysły – jedno narzędzie można wykorzystać na różnych lekcjach i na rózne tematy. Nasi nauczyciele sami wpdają na pomysły, jak zastosować danego robota - czy do tabliczki mnożenia, czy do lekcji przyrody, czy do angielskiego... Są na tyle kreatywni i pomysłowi, że dobrze im to idzie.

– uzupełniła wicedyrektor Paulina Niziurska-Fudyma. 

Od jutra będziemy gościć uczniów elbląskich szkół podstawowych, którzy będą do nas przychodzić na zajęcia kodowania. Od jutra również w naszej szkole zaczynamy zajęcia kodowania na edukacji wczesnoszkolnej i na informatyce. 

– poinformowała nas dyrektor SP nr 19.  

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Powiązane artykuły

Coraz bliżej CodeWeek. Kto może zorganizować takie wydarzenie?

23.08.2018

Coraz mniej czasu pozostaje do tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-21 października. CodeWeek to...

Stajnia robotów w SP nr 19. Elbląska szkoła liderem w Polsce w wykorzystaniu tych narzędzi w edukacji (+ zdjęcia)

07.03.2019

Szkoła Podstawowa nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu jest pionierem w naszym mieście w wykorzystaniu...

Ten projekt jest wdrażany w 15 elbląskich szkołach podstawowych

01.10.2019

Gmina Miasto Elbląg rozpoczyna realizację projektu pt. „Matematyka – indywidualizacja  i eksperyment w edukacji wczesnoszkolnej"...

Zdjęcia ilość zdjęć 34