› bieżące
09:51 / 16.01.2013

W Szpitalu Miejskim obowiązuje zakaz odwiedzin

W Szpitalu Miejskim obowiązuje zakaz odwiedzin

Od wczoraj (15 stycznia) w Szpitalu Miejskim w Elblągu, z powodu narastającej zachorowalności na grypę, wprowadzono ograniczenie wizyt z naciskiem na Pododdział Noworodkowy i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy.

Ograniczenie polega na:
- zakazie odwiedzin przez dzieci do 16. roku życia,
- zakazie przebywania przy pacjencie więcej niż 1 osoby odwiedzającej,
- zakazie wstępu dla osób z objawami przeziębienia.
 
Ograniczenie wizyt obowiązuje do odwołania.
 
Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, nie zwlekaj
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne. Choroba ma najczęściej gwałtowny początek. Towarzyszą jej wysoka gorączka (powyżej 38 st. C), dreszcze, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne  samopoczucie, a także objawy ze strony układu oddechowego (suchy kaszel, ból gardła i nieżyt nosa. U małych dzieci może być występować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, i wymioty. Choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać przez kilkanaście dni. Niebezpieczeństwa wiążące się zachorowaniami na grypę wynikają przede wszystkim z możliwych powikłań pochorobowych. Skutkami grypy mogą być między innymi  zapalenie ucha środkowego i angina paciorkowcowa, ale także konsekwencje znacznie poważniejsze  -  zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.
 
Powikłania mogą być groźne
Powikłania występują najczęściej u osób należących do tzw. grup ryzyka.Szczególnie narażone są małe dzieci i osoby starsze powyżej 60 roku życia oraz kobiety w ciąży. Wysoce wrażliwe są osoby dotknięte chorobami przewlekłymi, a także osoby z obniżoną odpornością z innych przyczyn, u których zachorowanie na grypę powoduje zaostrzenie przebiegu choroby już istniejącej lub cięższy przebieg samej grypy. i kobiet w ciąży. Śmiertelność grypy wynosi 0,1–0,5% (tzn. umiera 1–5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60. roku życia.
 
Jak leczyć grypę?
Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy, antybiotyki są nieskuteczne i leczenie grypy jest głównie 
objawowe.
Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych (uwaga: u dzieci poniżej 16. roku życia nie należy stosować salicylanów). U małych dzieci niezwykle istotne jest nawadnianie i obniżanie gorączki, która może doprowadzić do wystąpienia drgawek gorączkowych. 
W przypadku osób należących do grup ryzyka lekarz może zadecydować o zastosowaniu leków antywirusowych.
 
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?
  • Zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie, ponadto:
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie  żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
  • jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
  • w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi podróżnymi,
  • unikaj masowych zgromadzeń,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń.
8
0
oceń tekst 8 głosów 100%