› dzieci i rodzina
06:09 / 23.01.2013

W Urzędzie Miejskim rozmawiano o przemocy

W Urzędzie Miejskim rozmawiano o przemocy

Jak pokazują elbląskie statystki, aż 70 procent aktów przemocy dotyczy kobiet i dzieci. Tylko w roku ubiegłym w celu przeciwdziałania problemowi przemocy nie tylko w rodzinie, utworzono 263 Niebieskie Karty. 

Funkcjonowaniem Niebieskiej Karty oraz realizacją programu „Bezpieczny Senior” zajmowała się w 2012 roku Komisja ds. Rodziny, działająca w ramach programu „Bezpieczny Elbląg”. Na konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj w Urzędzie Miasta, przedstawiono efekty działań zarówno Komisji ds. Rodziny, jak i Zespołu Interdyscyplinarnego.
 
O tym, że w Elblągu istnieje problem przemocy w rodzinie, nikogo nie trzeba przekonywać. Niejednokrotnie widać to gołym okiem. - Na szczęście wrażliwość społeczna z roku na rok jest coraz większa i należy się z tego cieszyć, że coraz więcej form przemocy jest zgłaszanych nie tylko przez członków rodziny, ale i osoby niespokrewnione np. sąsiada lub świadka zdarzenia - mówiła podczas konferencji prasowej Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
 
Od ponad roku problemem przemocy w rodzinie zajmuje się specjalnie powołana grupa, tj. Zespół Interdyscyplinarny, w skład którego wchodzi 12 osób, m.in. przedstawiciele MOPS, policji, służby zdrowia i innych instytucji miejskich działających na rzecz rodziny. zespół ten zaczyna działać, gdy zostanie założona Niebieska Karta (dowód potwierdzajacy interwencję w sprawie przemocy). Do założenia karty uprawomocniony jest także pracownik socjalny, nauczyciel,  pracownik służby zdrowia i rzecz jasna policjant.  Dotychczas było tak, że ofiara musiała wyrazić zgodę, by Niebieską Kartę utworzyć. Dziś takiej zgody mieć nie musimy - wyjaśniała Mirosława Grochalska. To w znaczny sposób ułatwia nam pracę i uruchomienie dalszych procedur.
 
W Elblągu Zespół Interdyscypilnmarny spotyka się raz w tygodniu, dzięki temu wszystkie Niebieskie Karty są na bieżąco analizowane przez tzw. grupy robocze. W ciągu siedmiu dni dana sprawa z Niebieskiej Karty trafia do poszczególnej grupy, która podejmuje odpowiednie kroki i decyzję, jaką pomoc może w danym przypadku zaoferować - tłumaczyła dyrektor MOPS.  - Obecnie sprawca, może nawet otrzymać nakaz opuszczenia mieszkania. Jeszcze nie tak dawno, takim narzędziem nie mogliśmy operować - podkreślała. 
 
W bieżącym roku ruszy kampania informacyjna, która pomoże rozpoznawać symptomy przemocy w rodzinie i wskaże miejsca, gdzie można szukać pomocy.
 
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli jesteś świadkiem przemocy, widzisz, że ktoś w Twoim otoczeniu ma widoczne znamiona agresji, być może codziennie słyszysz zza ściany płacz dziecka, nie bądź obojętny. 
 
W Elblągu działają dwa ośrodki, które przez całą dobę oferują bezpłatną pomoc terapeutyczno - psychologiczną:
Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
ul. Zw. Jaszczurczego 17 Elbląg - czynny całą dobę
tel. 55 255 00 01
email: sow@mops.elblag.pl
 
Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży
ul. Nowodworska 49 Elbląg,
tel. 55 233 80 79
e-mail: osrodekwsparcia@neostrada.pl
 
6
0
oceń tekst 6 głosów 100%