› bieżące
09:52 / 27.05.2017

W wojsku egzaminy z kondycji od kucharza do generała. Sprawdź czy byś zdał

W wojsku egzaminy z kondycji od kucharza do generała. Sprawdź czy byś zdał

fot. www.polska-zbrojna.pl

Maj i czerwiec to czas sprawdzania kondycji żołnierzy. Dotyczy to nie tylko tych, którzy jeżdżą na poligony, ale kucharzy i członków orkiestry wojskowej. Muszą oni na czas przebiec: mężczyźni 3 kilometry, a kobiety tylko jeden. Do tego pompki lub brzuszki oraz podciąganie się na drążku. Po podsumowaniu wyników żołnierz dostaje ocenę, jak w szkole. W dowództwie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mają średnią powyżej oceny dobrej.

Egzaminy maturalne to nie jedyne jakie odbywają się w maju i czerwcu. Stresują się także żołnierze, właśnie teraz sprawdzana jest ich kondycja fizyczna.

Egzamin odbywa się jednego dnia. Tylko  tak możemy ocenić u żołnierzy następujące cechy motoryczne: wytrzymałość, siła, szybkość oraz zwinność

- wyjaśnia ppłk Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Wojskowi muszą się sprawdzić w czterech konkurencjach:

marszobiegu na dystansie 3 kilometrów lub pływaniu przez 12 minut (kobiety – marszobieg na 1 kilometr),

podciąganiu na drążku i brzuszkach lub pompkach

skłonach tułowia

oraz biegu po tzw. kopercie, który można zamienić na bieg wahadłowy 10x10 metrów.

Normy dotyczące czasu i liczby powtórzeń danego ćwiczenia zależą od płci, stanowiska i wieku.

Trzydziestoparoletni dowódca pododdziału (do 35 lat, III grupa wiekowa), aby otrzymać piątkę, musi przebiec 3 km w ciągu 12 minut i 40 sekund, zrobić 60 brzuszków w dwie minuty, 12 pociągnięć na drążku lub 60 pompek. W przypadku biegu wahadłowego 10x10 metrów musi się zmieścić w 29,8 sekundach, a na bieg zygzakiem ma maksymalnie 23,6 sekundy.

 

Żołnierz w tym samym wieku, ale z grupy ogólnej ma nieco łatwiej. By dostać piątkę z marszobiegu ma prawie minutę więcej niż dowódca. Na bieg wahadłowy przyznano mu 31 sekund, a na bieg zygzakiem – 24. To jednak nie wszystko. Wojskowy na ocenę bardzo dobrą musi też wykonać 50 brzuszków w czasie 2 minut oraz 12 razy podciągnąć się na drążku lub zrobić 50 pompek

- podajemy za www.polska-zbrojna.pl

W wojsku służą nie tylko mężczyźni.

Te, które mają 36–40 lat (IV grupa wiekowa) i służą w siłach powietrznych, aby otrzymać piątkę, muszą zaliczyć: marszobieg na 1000 metrów w czasie 5 minut, bieg zygzakiem w 28,7 sekundy i w ciągu dwóch minut zrobić 27 pompek oraz 40 brzuszków.

Żołnierz zda egzamin, jeśli uzyska co najmniej trzy oceny pozytywne z ćwiczeń. Ostateczną ocenę ustala się na podstawie średniej arytmetycznej ze wszystkich konkurencji.

Powyżej oceny dobrej kształtuje się ona w dowództwie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dodam, że wszyscy zdali egzamin

- ujawnia ppłk Tuszyński.

Nie chciał jednak zdradzić ilu żołnierzy przystąpiło do egzaminu, ponieważ to tajemnica wojskowa.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%