› dzieci i rodzina
11:57 / 07.08.2012

Wakacje z dzieckiem? Sprawdź, co w regionie warto zobaczyć!

Wakacje z dzieckiem? Sprawdź, co w regionie warto zobaczyć!

fot. www.domdogorynogami.pl

Wakacje z maluchem są świetną okazją, żeby spędzić ze sobą więcej czasu, zwłaszcza gdy na co dzień rodzice są zapracowani i nie mogą w pełni uatrakcyjnić wolnego czasu dziecku. Skoro jednak udało się uzyskać kilka dni urlopu, warto te chwile wykorzystać maksymalnie i najlepiej tak, by nasze pociechy na długo zapamiętały wspólne wakacje. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych propozycji miejsc, położonych na Warmii i Mazurach, jak i Pomorzu, które warto zwiedzić, odwiedzić i w których czas upłynie na radosnej zabawie. 

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie (województwo warmińsko-mazurskie)
Małe boćki, młode wilczki, sarenki - wszystkie te zwierzątka są na wyciągnięcie ręki, a niektóre towarzyszą podczas przechadzki po parku, która trwa ok. 1- 1,5 godziny.
 
Koszt biletów to 15zł za osobę, park jest otwarty od 9:00 aż do zmierzchu. Z dojazdem nie ma problemu, bo wszystko jest dobrze oznaczone.
 
Przy parku znajduje się niesamowita „Oberża pod psem”, w której można spróbować swojskich potraw i napić się kawy w sielskiej atmosferze, ze śpiącym kotem gospodarzy u stóp. Restauracja mieści się w starej chacie przepełnionej atmosferą spokoju i gościnności. Można się napić herbaty na ganku, przysiąść przy książce i zerkać na dzieci, które mają do dyspozycji drewniane huśtawki.
 
Warto zarezerwować też chwilę czasu na zwiedzenie skansenu - zabytkowych chałup położonych nieopodal.
Telefon kontaktowy do parku:
(87) 425-73-65
 
Więcej informacji na stronie: www.kadzidlowo.pl
 
Mazurskie Safari k. Giżycka
W miejscowości Okrągłe k. Giżycka, znanej z zimowego wyciągu narciarskiego, powstała atrakcja idealna na rodzinną wycieczkę - Mazurskie Safari.Na ponad 100 hektarowym ogrodzonym terenie żyją dzikie zwierzęta: daniele, muflony, jelenie europejskie i mandżurskie, krowy highland cattel, konie tarpany, dziki, strusie. A zwierząt wciąż przybywa!
Teren safari jest imponujący, ale też zbyt duży, aby zwiedzać go na piechotę, dlatego organizatorzy przygotowali nie lada atrakcję dla wszystkich tropicieli zwierząt: przejażdżki na pace samochodu terenowego.
 
Cennik:
0-3 latka - 0zł ( na kolanach opiekunów)
3-15 lat - 10zł
15- lat - 15zł
 
Kontakt:
tel. kom.660 811 811 rezerwacja miejsc safari
tel. stac. 087 42 10 615
e-mail: biuro@pensjonacik.pl
 
Więcej informacji na stronie www.skimazury.pl
 
Skansen w Olsztynku (Park Etnograficzny) 
Jeden z najstarszych w Polsce, wspaniałe miejsce na dłuugi spacer i zapoznanie się z kulturą i tradycją Warmii. Mają tam też zwierzęta (m. in. konie, kozy, króliki), a dla dzieci to zawsze szczególna atrakcja;) Organizowane są również imprezy na obszernym terenie Parku, także ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych zwiedzających, więc warto zsynchronizować swój wyjazd z programem tamtejszych imprez. To na pewno miejsce wielu wrażeń dla wszystkich. 
 
Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.com.pl
 
Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku
Miejsce gdzie tworzone są niezwykłe szklane cuda. Udostępnione do zwiedzania, podczas którego można na żywo zobaczyć jak powstają szklane wyroby. Można również samodzielnie spróbować "wydmuchać" szklane dzieło. Niezwykłe doświadczenie dla dzieci, ale nie mniejsze dla dorosłych. Zwiedzać można niezależnie od pory roku i pogody.
 
Szczegóły na stronie www.huta-olsztynek.pl
 
Aquapark w Pluskach k/Olsztynka
W kompleksie Warmia Park w Pluskach znajduje się m. in. trzypoziomowy Aquapark. W skrócie to mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Jest tam brodzik dla małych dzieci i np. zjeżdżalnie dla starszych. Ścianka do wspinania, tężnie solankowe, podwodne akwaria z rybami, gejzery itd i nie ma miejsca na nudę. Dzieci i nie tylko;) taką atrakcję na pewno docenią;) Z doświadczenia wiem, że sprawia im to wiele radości:). Rozrywka niezależna od pogody;) Ogólnie cały kompleks przyjazny jest dzieciom, więc warto wybrać się tam z rodziną np. na weekend, wakacje czy ferie.
Więcej na stronie www.warmiapark.pl/ 
 
Będąc w tych okolicach warto wybrać się na wycieczkę rowerową (bądź samochodową) do źródeł rzeki Łyny i pokazać im jak "rodzi się" rzeka... Niezwykłe przeżycie .
 
Cennik znajduje się na stronie www.warmiapark.pl
 
Wilczy Szaniec w Gierłoży k. Kętrzyna
Wycieczka raczej dla starszych dzieci - muszą choć odrobinę znać i lubić historię. Betonowe miasto bunkrów w środku lasu - w czasie wojny przebywało tu 4000 ludzi, w tym Adolf Hitler, Hermann Goering, Martin Bormann, Heinrich Himmler i inni najwyżsi dostojnicy III Rzeszy. Ciekawostką są stanowiska armat obrony przeciwlotniczej w schronie Goeringa.
W promieniu 65 km od Gierłoży powstało jeszcze 9 takich kwater, jednak wycofująca się armia niemiecka wysadziła je pod koniec wojny. Zobaczyć można tylko ruiny betonowych bunkrów. Po terenach tych poprowadzonych zostało kilka szlaków, można zwiedzić je samemu lub z przewodnikiem.
 
Więcej informacji dla zwiedzających na stronie www.wolfschanze.pl
 
Kolej wąskotorowa w Ełku
Ełk jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które posiada wąskotorówkę. Warto wykorzystać tę okazję i wybrać się z Ełku do Sypitek i z powrotem (łącznie 30 km). Pociąg turla się wolniutko przez najbardziej malownicze zakątki Ziemi Ełckiej. W Sypitkach postój 2,5 godziny - można upiec kiełbaski na ognisku oraz odwiedzić galerię korzenioplastyki pt. Dziwy Natury. W Ełku na stacji mieści się muzeum kolejki - mali podróżnicy zobaczą zabytkowy tabor kolejki, urządzenia i maszyny związane z zabytkową kolejką.
Nieodmiennie podróż kolejką wzbudza w dzieciach zachwyt, dlatego warto poświęcić jeden dzień i się wybrać w "podróż" zabytkową wąskotorówką.
 
Dom do góry nogami w Szymbarku (woj. pomorskie)
Pełny odjazd dla błędnika! Dom postawiony na dachu, w środku z pełnym umeblowaniem umieszczonym na suficie - błędnik szaleje. Po krótkim pobycie w domu mamy zaburzenia równowagi, ale możliwość zobaczenia telewizora na suficie – bezcenne.
 
Dom powstał w 2007 roku jako symbol naszych "postawionych na głowie" czasów - pełnych sprzeczności i zagrożeń. Symbolizuje nie tylko komunizm, ale również terroryzm i inne problemy nowoczesnego świata.
Niezależnie jednak od ideologii dodanej - dla dzieci zabawa w domu jest przednia. Zresztą nie tylko dla dzieci - o czym świadczą kilometrowe kolejki do kasy. Warto pokusić się o wcześniejszą rezerwację.
 
Dom znajduje się w Skansenie w Szymbarku i jest jego największą atrakcją.
Oprócz szalonego domku w Skansenie można zobaczyć jeszcze najdłuższą deskę świata - ponad 36 metrów!
Inną atrakcją może być (dla dzieci szkolnych) Bunkier Gryfa Pomorskiego - pod ziemią, wąskimi korytarzami dostajemy się do sali dydaktycznej, w której przewodnik ciekawie opowiada o historii tej tajnej organizacji oraz demonstruje, jak wyglądała wojna - bierzemy udział w nalocie. Odgłosy spadających bomb, wybuchów i inne efekty specjalne robią niesamowite wrażenie. Zdecydowanie nie dla mniejszych dzieci, dla których może to być straszne.
 
Dom Sybiraka - ponad 200 letni dom, w którym zobaczymy listy pisane przez zesłańców - nie tylko tych z XVIII wieku, tuż po rozbiorach, ale również tych najnowszych, z II wojny światowej. W listach przewijają się takie nazwy jak Ostaszków. Chwila zadumy i refleksji nad historią. Tę chwilę podtrzymuje Pociąg Donikąd - wielka rosyjska lokomotywa z charakterystyczną gwiazdą na przodzie z wagonami, którymi wywożono Polaków na Syberię. Kiedy uświadamiamy sobie, że w jednym wagonie jechało 50 osób, do ogrzania się służył jeden, jedyny piecyk, a za toaletę służyła dziura w podłodze, a jeszcze do tego dodamy czas podróży - od 30 do 90 dni, zaczynamy pojmować ogrom ludzkiej tragedii, jaka dotknęła wcześniejsze pokolenia. Trudno się nie zadumać w tym miejscu i nie spojrzeć z większą refleksją na naszą najnowszą historię.
 
Więcej informacji na stronie http://domdogorynogami.pl
 
Akwarium Morskie w Gdyni
Wielkie, doskonale utrzymane akwaria z bajecznie kolorowymi rybami zachwyca dzieci. ZObaczyć można nie tylko egzotyczne ryby, ale również zabawne i troche dziwaczne koniki morskie, rekiny, żywą rafę koralową i - co najważniejsze - Nemo, czyli błazenki.
Obok akwariów zobaczymy mapę dna Bałtyku - nie co dzień możemy ją oglądać.
Inna atrakcją jest kolekcja muszli i spreparowanych ryb i gąbek ze wszystkich mórz i oceanów na świecie.
Uwaga!
Do końca sierpnia, od poniedziałku do piątku, o godzinie 11:10 i 13:10, turystów indywidualnych Akwarium zaprasza wszystkie dzieci bez względu na wiek do wzięcia udziału w zajęciach laboratoryjnych.
 
Wiek nie ma tutaj znaczenia - każdy może stać się morskim naukowcem. Wiadomości o morzach i oceanach serwować również będą filmy puszczane o pełnych godzinach od 10:00 do 18:00. A wszystko to w cenie biletu wstępu do Akwarium!
 
Bilet normalny - 24 zł, bilet ulgowy - 16 zł.
 
Będąc w Akwarium, warto odwiedzić też ORP Błyskawicę i Dar Pomorza, które są zacumowane niedaleko od budynku Akwarium.
 
Centrum Zabaw i Edukacji Planeta w Słupsku
Sala zabaw oferująca dzieciom nie tylko standardowy małpi gaj i tor przeszkód, ale również armatki oraz...minisiłownię.
Dla przyszłych Kubiców przygotowano samochody. Na pewno nikt się nudził nie będzie, a rodzice mogą odpocząć w kawiarence.
 
Więcej informacji na stronie http://planeta.slupsk.pl
 
Jarmark Dominikański
Co roku na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku odbywa się największa tego typu impreza w Polsce - Jarmark Św. Dominika. Trwa on trzy tygodnie. To czas zabawy, konkursów,  koncertów. Festyn rzemiosł wszelakich. Impreza warta uwagi.
 
Program imprez na stronie http://jarmarkdominikanski.pl
 
Dino Park w Malborku
Zobaczymy tu 40 figur ruchomych dinozaurów. Oprócz tego na dzieci czeka Muzeum Skamieniałości, plac zabaw, pływające pontony oraz ruchome dinozaury, które można ujeżdżać.
Dla dzieci, które po wizycie w parku wciąż będą żądne wrażeń, przygotowano park linowy, mini zoo oraz kino 5 D.
Na terenie parku działa mała gastronomia.
Z cała pewnością, jest to przyjemne miejsce na spędzenie z dziećmi wolnego dnia na świeżym powietrzu.
Więcej informacji na stronie www.dinopark.malbork.pl
 
Lunapark Sowiński we Władysławowie na Helu
Największa w Polsce kolejka górska "Tajfun", gokarty, quady, młyńskie koło, liczne karuzele oraz moc innych atrakcji.
Dla młodszych dzieci przygotowano zamek strachów, gokarty i pływające łabędzie. Są też ciuchcie, dmuchańce i trampoliny. Możemy też zajrzeć do "domu na głowie" albo przejechać się szaloną kolejką.
Dla każdego coś fajnego. Więcej informacji na stronie www.lunapark-sowinski.pl
 
 
A może Wy znacie ciekawe i atrakcyjne miejsca w regionie, gdzie warto spędzić wolny czas? Zapraszam do dyskusji.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%