› poradnik
13:01 / 05.08.2020

Wakacyjne porządki – czym myć lodówkę z zewnątrz i w środku?

Wakacyjne porządki – czym myć lodówkę z zewnątrz i w środku?

Letnie rozleniwienie, które może dopaść nas nawet, jeśli wakacje spędzamy w pracy, sprawia, że mniej chętnie niż zazwyczaj myślimy o domowych porządkach. Są jednak sprzęty, o których zapominać nie wolno, to głównie te, które mają stały kontakt z żywnością. Należy do nich oczywiście lodówka. Jak często należy myć lodówkę? Jakich środków najlepiej do tego używać?

Mycie lodówki w środku i na zewnątrz – różnice

Czy do mycia lodówki w środku i na zewnątrz można wykorzystać te same środki? Nie. Wewnątrz lodówki przechowujemy jedzenie, niekoniecznie zawsze w specjalnych pojemnikach, dlatego szalenie istotne jest, by do mycia półek, balkoników i szuflad wykorzystywać środki przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Obudowa lodówki nie wymaga stosowania specjalnych substancji. Warto również zauważyć, że wbrew pozorom, ten element bardzo łatwo ulega zabrudzeniom. Obecnie w sklepach, np. tutaj https://www.neo24.pl/duzeagd/lodowki/lodowkizzamrazalnikiem.html znajdziesz sprzęty w bardzo zróżnicowanych kolorach oraz pokryte dodatkowymi warstwami. Oba te elementy wpływają na szybkość gromadzenia się brudu na obudowie oraz na jego widoczność. Biała lodówka, najbardziej klasyczna, doskonale prezentuje się w jasnej kuchni, należy jednak pamiętać, że wszelkie zabrudzenia są na takiej obudowie znacznie lepiej widoczne.

Rodzaj lodówki a konieczność częstotliwości mycia obudowy

Mycie lodówki jest oczywiście konieczne, jednak wybierając konkretny model lodówki możesz wpłynąć na widoczność zabrudzeń na zewnątrz. Jednym z rozwiązań jest lodówka w kolorze inox. Ciemny, szary odcień, pokryty zazwyczaj matową powłoką, ogranicza widoczność kurzu oraz odcisków palców. Innym modelem, który może Cię zainteresować, jest lodówka do zabudowy. Urządzenie znajduje się wewnątrz specjalnie zaprojektowanego mebla, dzięki czemu znacząco ograniczasz widoczność zabrudzeń. Nie potrzebujesz również dodatkowego środka chemicznego, ponieważ obudowę lodówki możesz umyć tym samym środkiem, co resztą mebli kuchennych.

Czym myć lodówkę? Sprawdzone, domowe sposoby

Jak już wyjaśnialiśmy, do umycia wnętrza lodówki najlepiej korzystać ze środków przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Alternatywą dla nich, nie ukrywajmy – dość drogich, bo używanych przede wszystkim przez profesjonalistów w lokalach gastronomicznych – mogą być domowe sposoby. Przez lata korzystały z nich starsze pokolenia, a do czyszczenia używa się specyfików, które stosuje się również podczas gotowania.

Atomizer z roztworem octu

Ocet to tani i łatwo dostępny środek. Do umycia lodówki rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:1. Przed myciem lodówki z jego pomocą, opróżnij półki, a następnie wyciągnij je i umyj w wodzie z płynem do mycia naczyń (pamiętaj, by je dokładnie wypłukać!). Ścianki i elementy, które trudno jest wyjąć spryskaj roztworem octu, a następnie wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem lub szmatką z mikrofibry.

Spirytus

W zakamarkach lodówki, gdzie panuje duża wilgoć i mogą zbierać się resztki żywności, może pojawiać się pleśń. Do rozprawienia się z nią nie wystarczy ocet. Zanieczyszczone miejsca dokładnie oczyść szmatką i wytrzyj do sucha.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%