Walentynkowa wystawa w muzeum
W najbliższy piątek 12. lutego, o godzinie 18.30 w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym (budynek Gimnazjum) zostanie otwarta wystawa czasowa Między nami nic nie było… Miłość zmysłowa w czasach nowożytnych. Nawiązująca do tematyki uczuć ekspozycja jest idealną propozycją na spędzenie niedzielnego święta zakochanych oraz wypełnienie dni oczekiwania na wiosnę, ponieważ będzie dostępna dla zwiedzających do początku maja.
Żadnemu z ludzkich uczuć nie poświęcono w historii tyle uwagi co miłości. Jej skomplikowany charakter i różnorodne oblicza dostrzegali już starożytni filozofowie. Wysławiany przez średniowiecznych trubadurów wzór uwielbienia wyidealizowanego piękna przestał wystarczać XVI-wiecznemu społeczeństwu. Do głosu doszła ludzka natura, w której miłość była „ślepą i nieodpartą siłą”. Zrozumienie jej stało się przedmiotem badań medycznych, filozoficznych rozważań, a nawet astronomicznych obserwacji. Moraliści upatrywali w niej siłę niszczącą, artyści gloryfikowali, rozbudzając w odbiorcach miłosne fantazje.
Wystawa Między nami nic nie było ukazuje jak ukształtował się znany nam dziś obraz miłości. Próbuje zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień i opowiedzieć, co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć.
Punktem wyjścia ekspozycji są kafle piecowe z przedstawieniami scen zalotów. Nawiązania do sfery uczuć znajdziemy również na flizach – holenderskich płytkach ściennych ze scenami pasterskimi i mitologicznymi, ukazującymi między innymi Dafne i zakochanego w niej Apollina. Najciekawszym z prezentowanych obiektów jest XIX-wieczna kolekcja odlewów gemm nawiązujących do starożytnych przedstawień bogów lub scen rodzajowych, wyrytych na kamieniach szlachetnych lub półszlachetnych, z wizerunkami Priapusa – boga płodności i urodzaju w mitologii greckiej i rzymskiej.
Wystawę uzupełniają inne eksponaty z czasów nowożytnych, a także informacje i ciekawostki nawiązujące do tematyki relacji damsko-męskich, np. historia pasa cnoty czy prezerwatywy.
Sferę uczuć pokazano z różnych punktów widzenia - przez pryzmat religii, filozofii, medycyny czy astrologii. A wszystko zostało zilustrowane ikonografią z epok oraz efektami dźwiękowymi – rozmowami kochanków-bohaterów popularnej powieści Pierre'a Choderlosa de Laclos „Niebezpieczne związki”.
Autorkami wystawy są Joanna Fonferek i Urszula Sieńkowska, a scenografię i aranżację plastyczną przygotował Andrzej Szwemiński.
Ze względu na niektóre z prezentowanych treści ekspozycja Między nami nic nie było jest przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia. W przypadku młodszych gości muzeum prosimy o zwiedzanie wystawy za zgodą i w towarzystwie rodziców lub osób pełnoletnich.
Urszula Sieńkowska, Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu